Josepha Ratzingera teologia religii.

Szkic

Andrzej Michalik

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie , Polska
https://orcid.org/0000-0003-0689-5143



Abstrakt

Joseph Ratzinger przestrzega przed mnożącymi się próbami powierzchownego podejmowania zagadnienia religii. W zróżnicowanym świecie religii dostrzega jednak pewne punkty styczne. Pierwszym krokiem w historii religii było przejście od tego, co prymitywne do mitu. Drugi, decydujący, polegał na wyrwaniu się z mitu. To wyjście z mitu ma trojaką postać, które przyjmują trzy wzajemnie do siebie nieredukowalne postaci religii: mistyka tożsamości, rewolucja monoteistyczna i oświecenie. Wyrazem dwóch pierwszych są odpowiednio: mistyka tożsamości i mistyka osobowej miłości. Nie można również pominąć faktu, że religie na siebie oddziałują. Miejsce chrześcijaństwa w historii religii – nota bene wypracowane w dialogu z religiami i sprzeciwie wobec nich – określa opowiedzenie się po stronie Boga wiary i Boga filozofów oraz zdecydowany wybór wiary i rozumu oraz prawdy i kultu. W rozważaniach dotyczących dialogu religii J. Ratzinger wyróżnia typ mistyczny i typ teistyczny religii. Obok nich współczesną pokusą jest typ pragmatyczny, w którym ignoruje się pytanie o prawdę. Rezultatem dialogu religii nie będzie na pewno unifikacja religii. W tym dialogu nie można zrezygnować z prawdy. Wreszcie nie można zapomnieć, że istnieje religio vera i jest nią chrześcijaństwo.

 

 

Słowa kluczowe:

Joseph Ratzinger, teologia religii, dialog międzyreligijny, chrześcijaństwo, religio vera.

Nichols A., Myśl Benedykta XVI. Wprowadzenie do myśli teologicznej Josepha Ratzingera, tł. D. Chabrajska, Kraków: Salwator 2005.

Ratzinger J., Bóg Jezusa Chrystusa. Medytacje o Bogu Trójjedynym, tł. J. Zychowicz, Kraków: Znak 1995.

Ratzinger J., Chrystus – Odkupiciel wszystkich ludzi. Jedyność i powszechność Chrystusa i Jego Kościoła, w: J. Ratzinger, Opera Omnia, t. VI/2, Jezus z Nazaretu. Studia o chrystologii, tł. W. Szymona, Lublin: Wydawnictwo KUL 2015, s. 905-921.

Ratzinger J., Der Gott des Glaubens und der Gott der Philosophen. Ein Beitrag zum Problem der Theologia Naturalis, w: J. Ratzinger, Vom Wiederauffinden der Mitte. Grundorientierungen. Texte aus vier Jahrzehnten, red. S.O. Horn i in., Freiburg im Breisgau: Verlag Herder 1997, s. 40-59.

Ratzinger J., Dialog religii i stosunki żydowsko-chrześcijańskie, w: J. Ratzinger, Opera Omnia, t. VIII/2, Kościół – znak wśród narodów. Pisma eklezjologiczne i ekumeniczne, tł. W. Szymona, Lublin: Wydawnictwo KUL 2013, s. 1040-1055.

Ratzinger J., Dogma und Verkündigung, München-Freiburg im Breisgau: Erich Wewel Verlag 1973.

Ratzinger J., Einführung in das Christentum. Vorlesungen über das Apostolische Glaubensbekenntnis, München: Kösel-Verlag 1990.

Ratzinger J., Formalne zasady chrześcijaństwa. Szkice do teologii fundamentalnej, tł. W. Szymona, Poznań: W drodze 2009.

Ratzinger J., Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele, w: Opera Omnia t. I, tł. W. Szymona, Lublin: Wydawnictwo KUL 2014, s. 37-392.

Ratzinger J., Problem absolutności chrześcijańskiej drogi zbawienia, w: J. Ratzinger, Opera Omnia t. VIII/2, Kościół – znak wśród narodów. Pisma eklezjologiczne i ekumeniczne, tł. W. Szymona, Lublin: Wydawnictwo KUL 2013, s. 960-974.

Ratzinger J., Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci. Z Kardynałem rozmawia Peter Seewald, tł. G. Sowinski, Kraków: Znak 1997.

Ratzinger J., Święto wiary. O teologii Mszy świętej, tł. J. Merecki, Kraków: Salwator 2006.

Ratzinger J., W drodze do Jezusa Chrystusa, tł. J. Merecki, Kraków: Salwator 2004.

Ratzinger J., Wiara – prawda – tolerancja. Chrześcijaństwo a religie świata, tł. R. Zajączkowska, Kielce: Jedność 2004.

Ratzinger J., Wielość religii i jedno Przymierze, tł. E. Pieciul, Poznań: W drodze 2004.

Ratzinger J., Wprowadzenie w chrześcijaństwo, tł. Z. Włodkowa, Kraków: Znak 1994.
Pobierz

Opublikowane
2020-02-26


Michalik, A. (2020). Josepha Ratzingera teologia religii. Studia Nauk Teologicznych PAN, (12), 49–68. Pobrano z https://czasopisma.kul.pl/index.php/snt/article/view/5981

Andrzej Michalik 
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Andrzej Michalik (ur. 1955), doktor habilitowany teologii, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Sekcja w Tarnowie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Członek Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce i Tarnowskiego Koła Teologicznego. Główne dziedziny naukowych zainteresowań to teologia fundamentalna i teologia pastoralna. Opublikował m.in. Duszpasterz wczoraj, dziś i jutro (1997), Odkryć Sobór. Szkic historyczno-teologiczny Soboru Watykańskiego II (2006), Zrozumieć chrześcijaństwo. Istota chrześcijaństwa według Josepha Ratzingera (2008),  Poznać „starszego brata”. Szkice z historii, religii i kultury Żydów (2011). Adres do korespondencji: amichalik@wsd.tarnow.pl

https://orcid.org/0000-0003-0689-5143