Odpowiedzialność rodziców za brak opieki nad dziećmi

Agnieszka Fiutak

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny , Polska
https://orcid.org/0000-0001-9130-8550


Abstrakt

Rodzice, zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, są odpowiedzialni za opiekę nad dzieckiem, aż do pełnoletniości. Rodzice nie zawsze jednak wywiązują się ze swoich obowiązków związanych z zadaniami opiekuńczo-wychowawczymi względem dziecka w sposób właściwy, np. doprowadzają do zaniedbań, pozostawiają dziecko bez właściwej opieki. W konsekwencji mogą ponieść odpowiedzialność karną za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo lub porzucenie.

Rodzice ponoszą odpowiedzialność za dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Są jednak sytuacje gdy rodzic pozostawia samo dziecko w domu np. na chwilę gdy wyrzuca śmieci, idzie do piwnicy, czy lokalnego sklepu. Zdarza się, że dziecko zostaje samo pomiędzy gdy jeden z rodziców wyszedł już do pracy a drugi nie zdążył jeszcze wrócić. .

Rodzic jednak powinien kierować się rozsądkiem, brać pod uwagę dojrzałość i rozwój umysłowy swojego dziecka. Przede wszystkim rodzice powinni rozmawiać z dziećmi i wyjaśniać im sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie, oraz to jak powinny się zachować w sytuacji kryzysowej np. pożar, jaki jest numer telefonu do służb ratunkowych.

Słowa kluczowe:

dziecko, rodzice, władza rodzicielska, odpowiedzialność rodziców, porzucenie

Bojarski M., W. Radecki, Kodeks wykroczeń. Komentarz, Warszawa 2013.

Bojarski T., A. Michalska-Warias, J. Piórkowska-Flieger, M. Szwarczyk, Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2009.

Brylak J., Ochrona prawna bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Warszawa 2018.

Celejewska E., Jeden z najprostszych sposobów, by nauczyć dziecko samodzielności i pewności siebie, http://ohme.pl/lifestyle/jeden-najprostszych-sposobow-by-nauczyc-dziecko-samodzielnosci-pewnosci [dostęp: 13.11.2018 r.].

Czy moje dziecko może samo lecieć liniami Emirates?, https://www.emirates.com/pl/polish/help/faq/193411/can-my-child-travel-alone-on-an-emirates-flight [dostęp: 14.01.2019 r.].

Dzieci podróżujące samodzielnie – mali pasażerowie to wielka sprawa!, https://www.lufthansa.com/pl/pl/dzieci-podrozujace-same [dostęp: 14.01.2019 r.].

Egierska D., Zapobieganie demoralizacji nieletnich (Wokół art. 105 k.w.), „Zagadnienia Wykroczeń” 1973, nr 1, s. 65-68.

Głowacka A., Nienależyte sprawowanie opieki. Odpowiedzialność odszkodowawcza opiekuna, „Acta Erasmiana” 2015, t. 10, s. 249-272.

Grześkowiak A., K. Wiak (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2012.

Grześkowiak A., Prawna odpowiedzialność rodziców za zaniedbania wychowawcze, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 1985, z. 1, s. 111-128.

Haak-Trzuskawska A., H. Haak, Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Komentarz, Warszawa 2015.

Hendrych K., Wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontaktów w warunkach istnienia elementu zagranicznego, Warszawa 2016.

Jaros P.J., M. Michalak (oprac.), Prawa dziecka. Dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych, Warszawa 2015.

Pobierz

Opublikowane
09-12-2018


Fiutak, A. (2018). Odpowiedzialność rodziców za brak opieki nad dziećmi. Studia Prawnicze KUL, (4), 19–39. https://doi.org/10.31743/sp.4708

Agnieszka Fiutak 
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny https://orcid.org/0000-0001-9130-8550



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.