Efektywność egzekucji administracyjnej w Polsce w latach 2010-2014

Piotr Możyłowski

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu , Polska
https://orcid.org/0000-0001-9428-8794


Abstrakt

Efektywność postępowania egzekucyjnego jest ważna z punktu widzenia dochodów budżetowych zarówno państwa jak i poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Wymuszenie wykonania obowiązków podatkowych zapobiega nieuczciwości w zakresie realizacji nałożonych przez państwo i działające w jego imieniu organy administracji publicznej obowiązków, a także przeświadczeniu o braku konieczności podporządkowania się prawu. Celem opracowania jest przedstawienie efektywności należności podatkowych i niepodatkowych. Autor analizując pozyskane dane wskazuje na trudności w efektywnym egzekwowaniu należności przez organy egzekucyjne. W rozważaniach oprócz przedstawienia „ułomności” przepisów regulujących postępowanie egzekucyjne zostały również poruszone kwestie bierności wierzycieli. Przedstawione dane świadczą o niskiej świadomości wierzycieli o możliwych formach współpracy z organami egzekucyjnymi oraz o możliwościach zabezpieczenia należności i niskiej efektywności ich wykorzystania. Wnioski wyciągnięte przez autora pokrywają się z tymi, które wynikają z informacji pokontrolnych przeprowadzonych przez NIK. W treści opracowania wyniki analizy tekstów prawnych i przedstawionych danych zostały w niektórych miejscach wzbogacone o uwagi wynikające z praktyki zawodowej autora jako byłego pracownika organu egzekucyjnego.

Słowa kluczowe:

efektywność egzekucji, postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne, należności publicznoprawne, dochody podatkowe

Chorąży K., Taras W., Wróbel A., Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne, Zakamycze 2005.

Hauser R., Skoczylas A. (red.), Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Warszawa 2014.

Jędrzejewski T., Masternak M., Rączka P., Administracyjne postępowanie egzekucyjne, Toruń 2006, s. 27.

Karpiuk M., Egzekucja administracyjna należności stanowiących dochód państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie województwa mazowieckiego, „Studia Prawnicze i Administracyjne” 2010, nr 1.

Kmiecik Z., Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2014.

Leoński Z., Administracyjne postępowanie egzekucyjne. Problemy węzłowe, Poznań 2003.

Małecka-Ziembińska E., Efektywność fiskalna podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce, Poznań 2012.

Michta D., Pankrac L., Podatki i opłaty lokalne. Komentarz praktyczny. Orzecznictwo, Warszawa 2015.

Możyłowski P., Przedawnienie i zabezpieczenie zaległości podatkowych z tytułu podatków lokalnych w gminach w latach 2010-2015, [w:] E. Markowska-Bzducha, P. Możyłowski, T. Śmietanka (red.), Finanse samorządu terytorialnego w Polsce – problemy i wyzwania, Radom 2016.

Możyłowski P., Wykorzystanie hipoteki i zastawu jako form zabezpieczenia zobowiązańpodatkowych przez wybrane jednostki samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego. Zarys problemu, [w:] S. Sagan M. Sitek (red.), Bariery, wyzwania i perspektywy przekształceń samorządu terytorialnego w Polsce, Józefów 2016.

Możyłowski P., Przedsiębiorca jako zobowiązany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wybrane zagadnienia, [w:] P. Możyłowski (red.), Zarządzanie należnościami w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w okresie kryzysu gospodarczego, Radom 2014.

Przybysz P., Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Warszawa 2009.

Staniszewski M., Egzekucja obowiązków podatkowych, Warszawa 2010.

Staniszewski M., Uciążliwość a skuteczność egzekucji zobowiązań podatkowych, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Administracyjne” 2011, nr 3 (652).

Pobierz

Opublikowane
04-12-2016


Możyłowski, P. (2016). Efektywność egzekucji administracyjnej w Polsce w latach 2010-2014. Studia Prawnicze KUL, (4), 103–119. https://doi.org/10.31743/sp.4883

Piotr Możyłowski 
Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu https://orcid.org/0000-0001-9428-8794



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.