Odwołanie do Maryi w polskim prawie

Grzegorz Maroń

Uniwersytet Rzeszowski , Polska
https://orcid.org/0000-0002-3861-9103


Abstrakt

Pobożność maryjna Polaków znajduje swoje odzwierciedlenie w polskim prawie. Literalne odwołania do Matki Bożej zawierają akty prawne naczelnych organów władzy publicznej, jak i akty stanowione przez organy samorządu terytorialnego. Akty te przejawiają duże zróżnicowanie co do kategoryzacji i miejsca w systemie źródeł prawa. Większość z nich nie budzi zastrzeżeń natury konstytucyjnej, legalność innych jest kwestią nieoczywistą (np. uchwała rady miasta wyrażająca wolę ustanowienia Maryi patronką miasta), nieliczne zaś stoją w sprzeczności z zasadą religijnej, światopoglądowej i filozoficznej bezstronności władz publicznych. Symboliczny wymiar odwołań w prawie do Maryi – np. obecność wizerunku Maryi w herbach gmin czy nazwanie imieniem Maryi publicznej ulicy – dowodzi responsywności polskiego porządku prawnego wobec przekonań religijnych części swych obywateli, zarazem nie przecząc paradygmatowi rozdziału Kościoła od państwa i nie naruszając praw i wolności innych osób.

Słowa kluczowe:

Maryja, prawo, polski porządek prawny

Bartmiński J., Stereotypy mieszkają w języku: studia etnolingwistyczne, Lublin 2007.

Bączek P., Matka Boża – fundament Polski, „Niedziela” 2013, nr 18.

Brzozowski W., Bezstronność światopoglądowa władz publicznych, [w:] A. Mezglewski (red.), Leksykon prawa wyznaniowego, Warszawa 2014.

Brzozowski W., Bezstronność światopoglądowa władz publicznych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2011.

Gołdyn P., Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku, Warszawa 2008.

Gołdyn P., Maryja w herbach miast polskich, „Salvatoris Mater” 2000, nr 2.

Janyga W., Przestępstwo obrazy uczuć religijnych w polskim prawie karnym w świetle współczesnego pojmowania wolności sumienia i wyznania, Warszawa 2010.

Lewandowski J., Naród w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 1982.

Lipscher W., Teologia polityczna Jana Pawła II, „Teologia Polityczna” 2005-2006, nr 3.

Maroń G., Osoba świętego Jana Pawła II w polskim porządku prawnym, Warszawa 2016.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Sejmu i Senatu RP w świetle zasady religijnej, światopoglądowej i filozoficznej bezstronności władz publicznych, [w:] M. Skwarzyński, P. Steczkowski (red.), Polityka wyznaniowa a prawo III Rzeczypospolitej, Lublin 2016.

Maroń G., „Uchwały problemowe” organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie uchwał dotyczących zagadnień bioetycznych, „Samorząd Terytorialny” 2016, nr 1-2.

Maroń G., Bóg w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Wyznaniowego” 2014, t. 6.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Publicznego” 2014, nr 3.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Senatu w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2014, nr 3.

Maroń G., Wstęp do prawoznawstwa, Rzeszów 2011.

Rey T., The Politics of Patron Sainthood in Haiti: 500 Years of Iconic Struggle, „The Catholic Historical Review” 2002, vol. 88, nr 3.

Zaręba S., Współczesny katolicyzm polski. Ile tradycji, ile zmiany?, „Przegląd Religioznawczy” 2010, nr 3.

Pobierz

Opublikowane
06-03-2016


Maroń, G. (2016). Odwołanie do Maryi w polskim prawie. Studia Prawnicze KUL, (1), 53–79. https://doi.org/10.31743/sp.4924

Grzegorz Maroń 
Uniwersytet Rzeszowski https://orcid.org/0000-0002-3861-9103



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.