Delegowanie policjanta z urzędu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji lub w innej miejscowości na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, a zakres ochrony wynikający z art. 32 ustawy z dnia 23m

Paweł Gacek




Abstrakt

Niniejszy artykuł w całości został poświecony omówieniu zagadnienia dotyczącego delegowania policjanta z urzędu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji lub w innej miejscowości na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, a także zakresu ochrony wynikającego z art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych przewidzianego dla policjanta będącego członkiem organizacji związku zawodowego policjantów. Stosowanie regulacji ustawy o związkach zawodowych musi uwzględniać specyfikę i charakter stosunku służbowego. Wobec tego omówiono konstrukcję tej więzi prawnej, a także wskazano charakterystyczne cechy tej konstrukcji prawnej. W dalszej części odniesiono się do przepisu art. 32 ustawy o związkach zawodowych oraz do zakresu jego dopuszczalnego stosowania do policjanta członka organizacji związku zawodowego, a w szczególności ochrony jaką przepis ten przewiduje.

Słowa kluczowe:

Policja, policjant, stosunek służbowy, delegowanie, związek zawodowy policjantów

Bałaban A., Polskie problemy ustrojowe (konstytucja, źródła prawa, samorząd terytorialny,

prawa człowieka), Kraków 2003.

Czebotar Ł. i in., Ustawa o Policji. Komentarz praktyczny, Warszawa 2015.

Gacek P., Czas służby a czas pracy – wybrane aspekty. Przyczynek do dyskusji, „Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji” 2014, nr 2.

Gacek P., Nawiązanie stosunku służbowego z funkcjonariuszem policji, „Administracja. Teoria. Dydaktyka. Praktyka” 2011, nr 2.

Gacek P., Odwołanie od rozkazu personalnego, „Przegląd Policyjny” 2016, nr 3.

Gacek P., Służba pełniona przez policjanta w ramach dyżuru domowego, „Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji” 2017, nr 2.

Gacek P., Zwolnienie ze służby w Policji w związku ze złożonym przez policjanta pisemnym zgłoszeniem o wystąpieniu z niej na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, „Przegląd Policyjny” 2018, nr 2.

Grzebyk P., Komentarz do art. 32, [w:] P. Czarnecki i in., Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz praktyczny z orzecznictwem, Warszawa 2019, Legalis.

S. Sagan (red.), Prawo Policyjne, t. 1. Komentarz, Katowice 1992.

Hanausek T., Ustawa o Policji. Komentarz, Kraków 1996.

Hołyst B. i in. (red.), Wielka encyklopedia prawa, Warszawa 2005.

Jurgielewicz M.K., Podstawy systemu organizacyjnego Policji, [w:] A. Letkiewicz, A. Misiuk (red.), Państwo. Administracja. Policja. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Rajchelowi, Szczytno 2012.

Kacprzak J., Stosunki służbowe w formacjach zmilitaryzowanych – charakter prawny, ochrona sądowa, „Przegląd Policyjny” 1994, nr 1.

Korcz-Maciejko A., Prawny charakter rozkazu personalnego, „Administracja. Teoria. Dydaktyka. Praktyka” 2013, nr 3.

Kotowski W., Ustawa o Policji. Komentarz, Warszawa 2008.

Kuczyński T., E. Mazurczak-Jasińska, J. Stelina, Stosunek służbowy, R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel (red.), System Prawa Administracyjnego 11, Warszawa 2011.

Liwo M., Status służb mundurowych i funkcjonariuszy w nich zatrudnionych, Warszawa 2013.

Maciejko W., A. Korcz-Maciejko, Postępowanie w sprawach osobowych w Policji, Wrocław 2010.

Muszalski W., Prawo socjalne, Warszawa 1996.

Nałęcz M., Komentarz do art. 5, [w:] K. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz, Legalis 2018.

Orłowski G., Komentarz do art. 1 ustawy o związkach zawodowych, [w:] J. Wratny, K. Walczak (red.), Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, Warszawa 2009, Legalis.

Opaliński B., P. Szustakiewicz, Policja. Studium administracyjnoprawne, Warszawa 2013.

Opaliński B., M. Rogalski, P. Szustakiewicz, Ustawa o Policji, Warszawa 2015.

Pieprzny S., Policja. Organizacja i funkcjonowanie, Warszawa 2011.

Pływaczewski W., G. Kędzierska (red.), Leksykon policyjny, Szczytno 2001.

Rączka K., [w:] Z. Salwa (red.), Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2000.

Surdykowski B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, [w:] P. Czarnecki i in., Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz praktyczny z orzecznictwem, Warszawa 2019.

Szankin T., Służba w Policji, [w:] M. Czuryk i in. (red.), Prawo policyjne, Warszawa 2014.

Szustakiewicz P., Istota stosunku służbowego, [w:] W. Maciejko, P. Szustakiewicz, Stosunek służbowy w formacjach mundurowych, Legalis 2016.

Szustakiewicz P., Stosunki służbowe funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych jako sprawa administracyjna, Warszawa 2012.

Świątkowski A., Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2018.

Tuleja P. (red.), Prawo konstytucyjne, Warszawa 1995.

Wieczorek M., Charakter prawny stosunków służbowych funkcjonariuszy służb mundurowych, Toruń 2017.

Winczorek P., Prawo konstytucyjne Rzeczypospolitej Polskiej. Podręcznik dla studentów studiów nieprawniczych, Warszawa 2003.

Winiarska A., Nieposzlakowana opinia policjanta jako niezbędny element warunkujący istnienie stosunku służbowego w kontekście misji Policji jako formacji zobowiązanej do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, [w:] J. Falecki, P. Łubiński (red.), Bezpieczeństwo współczesnego państwa, cz. 2. Wymiar narodowy, Kraków 2019.

Wojtunik P., Pojęcie, źródła i przedmiot prawa stosunków służbowych, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego” 2013, nr 8.

Zakrzewski W., [w:] W. Skrzydło (red.), Polskie prawo konstytucyjne, Lublin 2005.

Zieliński T., Stosunek prawa pracy do prawa administracyjnego, Warszawa 1977.

Zorska M., Komentarze do ustaw z 31 stycznia 1950 r. o stosunku służbowym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i z 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i ich rodzin, Warszawa 1960.

Pobierz

Opublikowane
30-06-2019


Gacek, P. (2019). Delegowanie policjanta z urzędu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji lub w innej miejscowości na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, a zakres ochrony wynikający z art. 32 ustawy z dnia 23m. Studia Prawnicze KUL, (2), 77–112. https://doi.org/10.31743/sp.5850

Paweł Gacek 



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.