Wieloletnie planowanie finansowe na szczeblu Unii Europejskiej


Abstrakt

Zasadniczym celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji planowania finansowego i ewolucyjnego odejścia od zasady rocznego planowania budżetowego obowiązującego w okresie funkcjonowania Wspólnot Europejskich na rzecz koncepcji wieloletniego planowania finansowego Unii Europejskiej aż do jej ostatecznego podniesienia do rangi prawa traktatowego. Rozważania w opracowaniu koncentrują się na wykazaniu, że współczesny obraz planowania wieloletniego w Unii Europejskiej, jest wynikiem podjęcia ogromnego wysiłku (zwłaszcza politycznego) i stworzenia odpowiednich warunków umożliwiających dostrzeżenie zalet planowania wieloletniego. Jednocześnie autor podkreśla, że zainteresowanie prawodawstwem i doktryną dotyczącą prawa pierwotnego i wtórnego Unii Europejskiej wynika z faktu wpływu przepisów prawa Unii Europejskiej na obecnie stosowane w Polsce rozwiązania prawne dotyczące wzmocnienia dyscypliny finansowej, prognozowania i planowania wieloletniego. W ocenie autora konieczność dostosowania polskiego systemu budżetowania do wieloletniego planowania finansowego wynikała z potrzeby wpisania się w model gospodarczej i przestrzennej spójności z innymi krajami unijnymi oraz ustalonej, wspólnej polityki strukturalnej, w celu osiągnięcia wytyczonych przez nią celów i kierunków rozwoju. Artykuł został podzielony na cztery części: wstęp, planowanie finansowe w okresie funkcjonowania wspólnot europejskich, nałożenie na kraje członkowskie UE obowiązku wieloletniego planowania finansowego oraz zakończenia. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w artykule była metoda dogmatyczno-prawna, dzięki której, w oparciu o zasady wykładni prawa, dokonano analizy tekstów prawnych. Zgodnie z takim założeniem, analizy i oceny zostały sformułowane przy wykorzystaniu poglądów doktryny oraz nauki prawa finansowego.

Słowa kluczowe:

wieloletnie planowanie finansowe, ramy budżetowe, Unia Europejska

Europen Commision, European Union Public Finance, Luxembourg 2008. European Commission, Report on Public Finance in EMU 2013, European Economy 4, [Brussels] 2013.

Kargol-Wasiluk A., Procedura nadmiernego deficytu budżetowego w Unii Europejskiej – próba oceny sytuacji w Polsce, [w:] J. Szołno-Koguc, A. Pomorska (red.), Ekonomiczne i prawne uwarunkowania i bariery deficytu i długu publicznego, Warszawa 2011.

Lewkowicz P.J., M. Tyniewicki, Ocena unijnych i krajowych regulacji prawnych ograniczających dług publiczny, [w:] H. Litwińczuk (red.), Prawo europejskie 5 lat doświadczeń w polskim prawie finansowym, Warszawa 2011.

Marchewka-Bartkowiak K., Pakt na rzecz stabilności wzrostu, „Infos” 2011, nr 4. Oręziak L., Doświadczenia krajów strefy euro w zwalczaniu deficytów budżetowych, „Bank i Kredyt” 2004, nr 8.

Oręziak L., Reforma Paktu Stabilności i Wzrostu i jej potencjalne konsekwencje, „Bank i Kredyt” 2005, nr 7.

Piotrowska-Marczak K., Konsekwencje zróżnicowania zadań publicznych w systemie planowania wieloletniego, [w:] K. Piotrowska-Marczak, T. Uryszek (red.), Zarządzanie finansami publicznymi, Warszawa 2009.

Ruśkowski E. i in., Roczność i wieloletniość w finansach publicznych – ewolucja rozwiązań UE i doświadczenia polskie, [w:] M. Lubińska, M. Będzieszak, N. Marska-Dzioba (red.), Zarządzanie finansami publicznymi a efektywność, Warszawa 2015.

Stankiewicz J., Wieloletnie planowanie finansowe państwa w Polsce na tle wybranych krajów europejskich, [w:] E. Ruśkowski (red.), Roczność i wieloletniość w finansach publicznych, Warszawa 2014.

Strasser D., The Finances of Europe, Luxembourg 1992.

Tyniewicki M., Dyrektywa Rady 2011/85/UE z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich – jej rola w upowszechnianiu zasady wieloletniości w finansach publicznych oraz problemy interpretacyjne i praktyczne, [w:] E. Ruśkowski (red.), Roczność i wieloletniość w finansach publicznych, Warszawa 2014.

Tyniewicki M., Unia Europejska, [w:] E. Ruśkowski (red.), Roczność i wieloletniość w finansach publicznych, Warszawa 2014.

Pobierz

Opublikowane
30-06-2019


Jędrzejczyk, M. (2019). Wieloletnie planowanie finansowe na szczeblu Unii Europejskiej. Studia Prawnicze KUL, (2), 157–178. https://doi.org/10.31743/sp.5853



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.