Obliczanie większości głosów wymaganej do podjęcia uchwały rady wierzycieli w postępowaniu upadłościowym. Uwagi na tle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2016 roku, III CZP 3/16

Przemysław Telenga

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie , Polska
https://orcid.org/0000-0003-2815-9219


Abstrakt

Bezpośrednim impulsem do prowadzonych rozważań jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2016 r. (III CZP 3/16), w której przedstawiono odpowiedź na dwa pytania prawne dotyczące niezwykle istotnych dla potrzeb praktyki zagadnień obliczania większości głosów w radzie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Autor omawia dostrzeżone w judykaturze problemy omawiając wypowiedzi doktryny polskiej, w której spór zarysował się jeszcze w okresie międzywojennym i nie został do czasu podjęcia powyższej uchwały jednoznacznie rozstrzygnięty w poglądach współczesnych przedstawicieli doktryny. Sedno problemu dotyczy zagadnienia czy i jak oblicza się większość głosów, w przypadku absencji części członków rady na posiedzeniu oraz w przypadku lub gdy obecni na posiedzeniu rady wierzycieli członkowie oddają głosy „wstrzymujące się”, czyli nie zajmują jednoznacznego stanowiska czy „za” lub „przeciw” uchwale.

W konkluzji autor stwierdza, że uchwały rady wierzycieli zapadają zawsze większością głosów członków wyznaczonego składu rady, przy czym większość tę oblicza się w stosunku do ogółu członków rady (tj. trzech lub pięciu) i przy wymaganej obecności wszystkich powołanych przez sędziego-komisarza członków rady.

Słowa kluczowe:

postępowanie upadłościowe, organy postępowania upadłościowego, rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, skład rady wierzycieli, głosowanie w radzie wierzycieli

Adamus R., Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu z zarządem wspólnym, „Monitor Prawniczy” 2006, nr 18.

Allerhand M., Prawo upadłościowe. Komentarz, Bielsko-Biała 1996.

Altman D., Prawo upadłościowe. Komentarz, Warszawa 1936.

Buber O., Polskie prawo upadłościowe, Warszawa 1936.

Gawlas W., W. Jonsik, Prawo upadłościowe wraz z przepisami wprowadzającemi prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowem z komentarzem uwzględniającym przepisy kodeksu zobowiązań, wzgl. kodeksu cywilnego obow. na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej, kodeksu handlowego oraz przepisy kodeksu postępowania cywilnego, Poznań 1935.

Gil I., [w:] A. Hrycaj, A. Jakubecki, A. Witosz (red.), Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe, System Prawa Handlowego 6, Warszawa 2016.

Gurgul S., Prawo upadłościowe i układowe. Komentarz, Warszawa 2002.

Gurgul S., Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, Warszawa 2016.

Hrycaj A., B. Groele, [w:] A. Hrycaj, P. Filipiak (red.), Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, Warszawa 2017.

Korzonek J., Prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowym. Komentarz, Kraków 1935.

Kowalkowski R., [w:] B. Jasinkiewicz i in., Prawo upadłościowe i układowe. Komentarz. Wzory pism, Gdańsk 2001.

Landfermann H.G., Najważniejsze problemy reformy niemieckiego prawa o niewypłacalności, [w:] J. Brol (red.), Niemieckie prawo insolwencyjne, tłum. M.A. Zieliński, Warszawa 1996.

Lauter G., Prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowem. Komentarz, Warszawa 1935.

Piasecki K., Prawo upadłościowe, prawo o postępowaniu układowym, bankowe postępowanie ugodowe wraz z komentarzami oraz ochrona roszczeń pracowniczych, międzynarodowe aspekty upadłości, Bydgoszcz 1994.

Pogonowski P., Organy postępowania upadłościowego, Warszawa 2001.

Pogonowski P., Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, „Prawo Spółek” 2002, nr 5.

Pokora A., Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, [w:] J. Wojtyła, A. Witosz (red.), Restrukturyzacja spółek handlowych. Zagadnienia ekonomiczne i prawne, Studia Ekonomiczne – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 67, Katowice 2011.

Rażewski J., Prawo upadłościowe. Komentarz praktyczny, Toruń 1999.

Komisja Kodyfikacyjna, Uzasadnienie projektu prawa upadłościowego w opracowaniu Podkomisji Postępowania Upadłościowego na podstawie referatu Prof. M. Allerhanda, Warszawa 1935.

Zedler F., Prawo upadłościowe i układowe, Toruń 1997.

Zedler F., [w:] A. Jakubecki, F. Zedler, Prawo upadłościowe i naprawcze, Warszawa 2010.

Zieliński L., [w:] A. Witosz, A.J. Witosz (red.), Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, Warszawa 2014.

Zienkiewicz D., [w:] D. Zienkiewicz (red.), Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, Warszawa 2006.

P. Zimmerman, Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, Warszawa 2016.

Pobierz

Opublikowane
30-06-2019


Telenga, P. (2019). Obliczanie większości głosów wymaganej do podjęcia uchwały rady wierzycieli w postępowaniu upadłościowym. Uwagi na tle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2016 roku, III CZP 3/16. Studia Prawnicze KUL, (2), 233–253. https://doi.org/10.31743/sp.5856

Przemysław Telenga 
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie https://orcid.org/0000-0003-2815-9219



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.