Regulacje dotyczące krajobrazu priorytetowego a zagadnienie wolności religijnej imigrantów

Piotr Kroczek

Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, , Polska
https://orcid.org/0000-0002-6872-2953


Abstrakt

Imigracja w dzisiejszej Europe jest wielkim problemem. Zjawisko to jest potencjalnie niebezpieczne dla narodowego, kulturowego i religijnego status quo Polski. Zgodnie z polskim prawem, wolność religii powinna być zagwarantowana  każdemu, kto znajduje się pod opieką tego prawa. Wolność religii zawiera w sobie prawo do posiadania świątyń. Prawo to jest przyznane każdemu Kościołowi lub związkowi wyznaniowemu. W korzystaniu z tego prawa nie ma rozróżnienia czy lub w jaki sposób Kościół lub związek wyznaniowy jest umocowany w prawie polskim. Wynika z tego, że nie ma bezpośredniej drogi prawnej, aby zabronić imigrantom budowania świątyń.

Niedawno zmieniona ustawa z 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawiera przepisy dotyczące tzw. krajobrazu priorytetowego. Powyższe regulacje mogą być użyte przez władze samorządowe, aby zapobiec zmianom w krajobrazie np. widoku miasta, przez wydania zakazu budowania świątyni z pewnymi architektonicznymi elementami.  Zakaz ten nie może być zakwalifikowany jako naruszenie wolności religijnej, ale jako ograniczenie korzystania z tego prawa. Zakaz taki jest całkowicie uprawniony przez prawo autochtonów do zachowania narodowej, religijnej lub kulturowej spuścizny.  

Słowa kluczowe:

wolność religijna, wolność sumienia i wyznania, związki wyznaniowe, imigracja, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, krajobraz priorytetowy, Konstytucja RP z 1997 r., meczet

Ali, Kecia, i Oliver Leaman. Islam: the key concepts. London/New York: Routledge 2008.

Banaszak, Bogusław. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej: komentarz. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2012.

Dumin, Łukasz i inni. Prawo budowlane i nieruchomości. Komentarz, red. Dariusz Okolski. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2016.

Kroczek, Piotr. „Mała architektura sakralna w optyce prawa polskiego i kanonicznego”. Polonia Sacra 30 (2012): 199–212.

Kroczek, Piotr. „Wpływ imigracji na prawo: rozważania w kontekście prawodawstwa”. W: Prawne i ekonomiczne aspekty migracji, red. Magdalena Butrymowicz, Piotr Kroczek, 69–83. Kraków: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, 2016.

Nail, Thomas. The Figure of the Migrant. Stanford: Stanford University Press, 2015.

Winczorek, Piotr. Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Warszawa: Liber 2000.

Zieliński, Maciej. Wykładnia prawa: zasady, reguły, wskazówki. Warszawa: LexisNexis, 2002.

Pobierz

Opublikowane
05-12-2016


Kroczek, P. (2016). Regulacje dotyczące krajobrazu priorytetowego a zagadnienie wolności religijnej imigrantów. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 19, 5–22. https://doi.org/10.31743/spw.1

Piotr Kroczek  piotr.kroczek@upjp2.edu.pl
Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II,
Ks. dr hab. prof. UPJPII, Katedra Prawa Rodzinnego, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, ul. Kanoniczna 9, 31-002 Kraków 
https://orcid.org/0000-0002-6872-2953



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).

Inne teksty tego samego autora