Z dziejów usuwania teologii / wydziałów teologicznych z uniwersytetów

Adam Kubuś





Abstrakt

W niniejszym artykule autor przedstawia sytuację wydziałów teologicznych przed II wojną światową. Kościół rzymskokatolicki w Polsce miał ich pięć: w Krakowie, Wilnie, Lwowie, Warszawie i w ramach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozwijały one swoją działalność edukacyjną na wiele różnych sposobów. Po II wojnie światowej, w związku ze zmieniającymi się liniami granicznymi kraju - Kościół rzymskokatolicki stracił wydziały teologiczne w Wilnie i Lwowie. Istniejący od 1702 roku Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który działał nawet w czasie II wojny światowej (na pograniczu III Rzeszy), po zakończeniu wojny nie mógł istnieć. W roku 1954 władze PRL - bez zgody Stolicy Apostolskiej – usunęły wydziały teologiczne z Uniwersytetu Jagiellońskiego (założonego przez św. Królową Jadwigę w 1397 r.) oraz z Uniwersytetu Warszawskiego - usuwając je arbitralnie do nieistniejącej wcześniej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Akademia ta była szkołą ogólnokrajową, a Konferencja Episkopatu Polski, pod pewnymi warunkami, tylko uznawała jej założenie. Stopnie naukowe i tytuły naukowe tej akademii były kanonicznie nieważne. Karta. Karol Wojtyła, tworząc Konferencję Episkopatu Katolickiego Nauki i Rady Episkopatu Polski, wywołał reakcję Stolicy Apostolskiej. Władze Watykanu wznowiły działalność Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (rok 1968) i wybudowały nowy, dotychczas nieistniejący, Wydział Teologiczny w Poznaniu. Ponadto Stolica Apostolska nie wyraziła zgody na zamknięcie wydziałów teologicznych w Krakowie i w Warszawie. Dzięki temu w PRL-u istniało pięć wydziałów teologicznych, znajdujących się pod jurysdykcją Kościoła, podobnie jak przedwojenne terytorium kraju. W 1974 r. otrzymały one szlachecki tytuł "Wydziałów Papieskich". Z pewnością stopnie naukowe i tytuły naukowe, uzyskane na tych wydziałach przez ich absolwentów i uczonych, były nieważne dla władz państwowych. Po długich negocjacjach Umowa (30 czerwca 1989 r.) została przyjęta przez rząd PRL i Konferencję Episkopatu Polski. Umowa ta zatwierdziła wszystkie wydziały papieskie oraz wydział filozofii Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. W zamian Stolica Apostolska wznowiła Akademię Teologii Katolickiej (ACT) i udzieliła jej kanonicznego zatwierdzenia. Imposed Deal był poważnym wkładem w normalizację stosunków między Kościołem a państwem w Polsce. Jest pewne, że była ona również wielkim osiągnięciem Kościoła rzymskokatolickiego i została zrealizowana - jak się powszechnie uważa - nie bez wpływu wyboru, 16 października 1978 r., karty. Karol Wojtyła dla papieża Jana Pawła II.

Słowa kluczowe:

Polska 1954-1989, wydział teologiczny, likwidacja teologii

Myrcha M., Zagadnienia prawne Akademii Teologii Katolickiej, „Polonia Sacra” 7(1955).
Barcik M., Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (1939–1954), Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 2001.
Wyczawski H.E., Ogólny zarys dziejów Akademii Teologii Katolickiej, w: XX lat Akademii Teo¬logii Katolickiej. Księga Pamiątkowa 1954–1974, red. H.E. Wyczawski, ATK, Warszawa 1976.
Pobierz

Opublikowane
2020-04-28


Kubuś, A. (2020). Z dziejów usuwania teologii / wydziałów teologicznych z uniwersytetów. Studia Nauk Teologicznych PAN, (3), 49–62. Pobrano z https://czasopisma.kul.pl/index.php/snt/article/view/9462

Adam Kubuś