Teologia jako (roz)mowa o Bogu/człowieku

Jerzy Szymik





Abstrakt

Uniwersytet i Kościół potrzebują siebie nawzajem. Idąc za przykładem Chrystusa wcielonego, chrześcijaństwo "wciela" to, co duchowe. Kościół i teologia potrzebują uniwersytetu i współpracy z innymi naukami, aby móc "wcielać" sprawę Chrystusa w nasz świat. Natomiast uniwersytet potrzebuje Kościoła i teologii, ponieważ w przeciwnym razie zostałby pozbawiony kulturowych i duchowych podstaw: nie ma alternatywy dla dyskusji o Chrystusie (Bogu i człowieku). Teologia jest czasem definiowana jako dei naukowe; jest zdeterminowana przez umysł i wiarę. Jest to dyskusja o Bogu, ale ze względu na wydarzenie Chrystusa jest to również dyskusja o człowieku. Dlatego ma ona formę dialogu, dyskusji. Dialog odbywa się zawsze w określonym kontekście (dziś postmodernistycznym), w którym teologia musi nie tylko zadać, ale i odpowiedzieć na pytanie o sens. W tym sensie jest to mądrość. Teologia jako dyskusja musi podejść do najbardziej palących problemów ludzkich. Należy do nich agnostycyzm, wobec którego Benedykt XVI proponuje zasadę veluti si Deus daretur, relatywizm, w przypadku którego teologia nie może przestać pytać o prawdę, rozpacz, w przypadku którego teologia przypomina o Bogu, w którym nie ma ciemności.

Słowa kluczowe:

Jezus Chrystus, teologia, Wcielenie, prawda

Tischner J., Kto się boi teologii? (Pismo UAM w Poznaniu, 1998 nr 1).

Słomiński T., Teologia na uniwersytecie racje za i przeciw. Rzecz o reaktywowaniu Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Lublin 1999.

Być dla, czyli myśleć sercem (rozmowa: J. Szymik), Katowice 1999.

Lustiger J.M., Misja ewangelizacji kultur. Wolność i odpowiedzialność teologa dzisiaj, „Tygodnik Powszechny” 51(2000) nr 9.

Kamiński W., Teologia wraca, „Życie” z dn. 6–7 XI 1999.

Ratzinger J., Europa Benedykta w kryzysie kultur, tłum. W. Dzieża, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2005.

Ratzinger J., Patrzeć na Chrystusa, tłum. J. Merecki, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2005.

Ratzinger J., W drodze do Jezusa Chrystusa, tłum. J. Merecki, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2004.

Szymik J., Błękit. 50 wierszy z lat 2000–2002, Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2003.

Ratzinger J., Wprowadzenie w chrześcijaństwo, tłum. Z. Włodkowa, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 20063.
Pobierz

Opublikowane
2020-04-28


Szymik, J. (2020). Teologia jako (roz)mowa o Bogu/człowieku. Studia Nauk Teologicznych PAN, (3), 119–128. Pobrano z https://czasopisma.kul.pl/index.php/snt/article/view/9487

Jerzy Szymik 

Ur. 1953 w Pszowie. W latach 1986–2008 związany z KUL, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii (1997–2005); od 2005 pracownik Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego UŚ. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury. Członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Autor książek naukowych, poetyckich, eseistycznych, m.in.: Teologia na początek wieku (2001), Cień rzeczy duchowych. I o nich rozmowy (2005), Traktat o Bogu Jedynym (2006); Cierpliwość Boga (2006), Teologia. Rozmowa o Bogu i człowieku (2008). Mieszka w Katowicach i Pszowie.