Teologia doświadczenia chrześcijańskiego

Walerian Słomka





Abstrakt

Autor artykułu odwołuje się do zasady Husserla, zgodnie z którą każda nauka powinna być uzasadniona doświadczeniem właściwym dla niej samej, a także odnosi się do uznania tak wielu rodzajów doświadczeń, ile istnieje rodzajów rzeczywistości. Tak więc autor wykazuje w swoim artykule, że dzięki mocy wiary chrześcijańskiej, nadziei i miłości oraz dzięki mocy darów Ducha Świętego jesteśmy w stanie spotkać Boga, który objawia się i dokonuje naszego odkupienia w Tajemnicy Chrystusa. Autor zwraca również uwagę, że ta specyficzna widzialność wiary, nadziei i miłości, wraz z odczuciem działania Ducha Świętego, stanowią podstawę doświadczenia chrześcijańskiego, wspólnego i mistycznego. Tak zdefiniowane doświadczenie chrześcijańskie powinno być źródłem poznania teologicznego w ogóle i być źródłem akademickiego kultywowania wiodącej i formalnej teologii. Teologia, która ma swoje źródło w takim doświadczeniu, powinna być również możliwa do możliwa do zweryfikowania według kryterium takiego doświadczenia. W tym sensie teologia chrześcijańska nie jest racjonalistycznym i naturalistycznym wnioskowaniem z tekstów Pisma Świętego i Magisterium Ecclesiae, ale jest formalnym wyjaśnieniem i interpretacją wyżej wymienionego doświadczenia chrześcijańskiego. Autor twierdzi również, że kościelne cechy doświadczenia chrześcijańskiego wykluczają jego indywidualistyczne postrzeganie i nie umniejszają roli Magisterium Ecclesiae w fakcie samego doświadczenia i kultywowania teologii jako wyjaśnienia i interpretacji doświadczenia.

Słowa kluczowe:

doświadczenie wiary, wiara, Duch Święty

Filozofia E. Husserla. Zarys encyklopedyczny, w: Fenomenologia R. Ingardena, Warszawa1972.
Husserl E., Idee czystej fenomenologii i fenomenologicznej filozofii, Warszawa 1967.
Kamieński St., Pojęcie nauki i klasyfikacja nauk, Lublin 1961.
Kołakowski L., Filozofia doświadczenia rozumiejącego, w: Filozofia i socjologia XX w., Warszawa 1962.
Otrzymaliście Ducha przybrania za synówº, Citta del Vaticana 1992.
Słomka W., Doświadczenie chrześcijańskie i jego rola w poznaniu Boga. Studium w świetle fenomenologicznej metody Husserla, Lublin 1972.
Słomka W., Teologia duchowości: Polscy teologowie duchowości, Lublin 1993.
Słomka W., Teologia jako refleksja nad doświadczeniem chrześcijańskim, Studia Theologica Varsaviensia 12(1974) nr 1, s. 45-60.
Pobierz

Opublikowane
2020-06-11


Słomka, W. (2020). Teologia doświadczenia chrześcijańskiego. Studia Nauk Teologicznych PAN, (1), 93–100. Pobrano z https://czasopisma.kul.pl/index.php/snt/article/view/9782

Walerian Słomka