CZASOPISMO - CEL I TEMATYKA

VOX PATRUM jest periodykiem patrystycznym (kwartalnikiem), wydawanym od 1981 roku najpierw przez Instytut Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL, a następnie od 1 X 2012 roku przez Sekcję Historii Kościoła i Patrologii KUL. Jest ono jedyną tego typu tak obszerną publikacją w Polsce, znaną we wszystkich liczących się ośrodkach patrystycznych w świecie, poświęconą antykowi chrześcijańskiemu i Bizancjum. Jego założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym był ks. prof. Stanisław Longosz.

Vox Patrum publikuje artykuły naukowe (w językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim), bibliografie, przekłady, recenzje i sprawozdania dokumentujące życie patrystyczne w Polsce i na świecie.

Vox Patrum jako kwartalnik ukazuje się cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Wersja online Vox Patrum jest wersją podstawową czasopisma.

W ostatnim rankingu czasopism naukowych, ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, otrzymało 140 punktów.

CEL i ZADANIA CZASOPISMA:

Vox Patrum ma za zadanie prezentować badania i artykuły naukowe polskich i zagranicznych badaczy dotyczące szeroko pojętego antyku chrześcijańskiego, zwłaszcza pisma Ojców Kościoła (I-VIII wiek) i ich nauczanie, jak również epokę bizantyńską, a także recepcję myśli wczesnochrześcijańskiej w późniejszych wiekach oraz promować polskie studia nad antykiem chrześcijańskim. Dokumentuje również życie patrystyczne w Polsce i na świecie poprzez publikację recenzji nowych książek, corocznych bibliografii z zakresu literatury wczesnochrześcijańskiej oraz sprawozdań z konferencji i sympozjów patrystycznych. Zakres tematyczny czasopisma związany jest przedstawionym celem czasopisma i ma wymiar interdyscyplinarny z ukierunkowaniem na teologię, historię, literaturoznawstwo, historię sztuki, filozofię w kontekście wczesnego chrześcijaństwa i okresu bizantyjskiego.

Czasopismo odgrywa ważną rolę w stymulowaniu studiów patrystycznych i dyskusji naukowych w naszym regionie. Vox Patrum otwarte jest także na publikacje autorów zagranicznych. Międzynarodowa Rada Naukowa oraz artykuły w obcych językach mają za zadanie popularyzować polskie publikacje patrystyczne za granicą, utrzymując kontakt pomiędzy polskimi i światowymi badaniami nad antykiem chrześcijańskim.

Celem Vox Patrum jest utrzymywanie wysokiego poziomu naukowego nadsyłanych prac, które poddane zostają wnikliwej i krytycznej recenzji. Pismo promuje wysokie standardy etyczne (proponowane przez COPE) oraz naukowe, oryginalność opracowań, rygorystyczne zastosowanie metod patrystycznych oraz ich różnorodność. Wizja, dynamiczne działanie, innowacyjność, oraz dążenie do nieustannego doskonalenia, to wartości, które dzielimy z innymi i w które wierzymy. Vox Patrum jest wydawane przez najstarszą i największą sekcję historii Kościoła i patrologii w Polsce i chce służyć jako platforma patrystyczna promująca współpracę naukową i wymianę w naszym regionie, w twórczym dialogu z międzynarodowymi badaczami antyku chrześcijańskiego i Bizancjum.