Poczucie wartości siebie a zarządzanie sobą
Emilia Żerel
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie , PolskaAbstrakt
Poczucie własnej wartości ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania człowieka w świecie. Z badań wynika, że poczucie wartości siebie jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Jednak ani zamożność rodziny, ani wykształcenie, ani status społeczny nie są gwarancją wysokiej samooceny. Można posiadać miliony, a pod powłoką bogactwa i wpływów może kryć się nieznośna pustka i osamotnienie oraz odwrotnie: można czuć się w pełni wartościową osobą, nie będąc w pełni bogatą i znaną.
Często nasze poczucie wartości decyduje o tym, jak postrzegamy innych i otaczający nas świat, a przede wszystkim, jak postrzegamy siebie. Niskie poczucie wartości siebie powoduje frustrację, brak sił do działania, do wykonywania różnych czynności, gdyż stale porównujemy się z innymi i wciąż wydaje nam się, że wciąż do nich nie dorastamy.
Jak budować to poczucie własnej wartości siebie, to pytanie, które zadaje sobie każdy, kto walczy z niskim poczuciem wartości siebie. Jak budować przede wszystkim wiarę w siebie, co ma na to wpływ. Dzięki wiedzy na temat elementów samooceny, będzie można samodzielnie budować wysokie poczucie własnej wartości. Nagrodą za ten wysiłek będzie większa satysfakcja z siebie i swojego życia, spokój wewnętrzny, więcej wolnego czasu i więcej radości z przeżywania tego, co daje każdy dzień.
Słowa kluczowe:
poczucie wartości siebie, samoocena, wysokie poczucie wartości siebie, niskie poczucie wartości siebie, zarządzanie sobąBibliografia
Dillon S., Benson M.Ch. (2003), Kobieta i poczucie własnej wartości, Gdańsk.
Dyer W.W. (2013), Kieruj swoim życiem, Warszawa.
Dyer W.W. (2014), Pokochaj siebie, Warszawa.
Eason A. (2008), Docenić siebie i własną wartość, Gliwice.
Król A. (2011), Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego, Warszawa.
Lachowicz-Tabaczek K. (2016), Pomyśl może, że więcej coś znaczysz, w: Ogarnij się. Jak skutecznie rządzić sobą, red. P. Żak, Wydawnictwo Charaktery, Kielce, s. 27-44.
Nesti C. (2009), Mój psycholog nazywa się Jezus, Częstochowa.
Oleś P. (2016), Ja, czyli kto?, w: Ja, czyli kto? Co wiemy o sobie a co nam się wydaje red. A. Cedro, Wydawnictwo Charaktery, Kielce, s. 36-49.
Schiraldi G. R. (2014), 10 prostych sposobów na poczucie własnej wartości, Sopot.
Swat E.A. (2015), Kobieto uwierz w siebie a inni uwierzą w Ciebie, Wrocław.
Swope R. (2015), Kobieta pewna siebie. Jak przestać w siebie wątpić i zacząć żyć, Częstochowa.
Tracy B. (2013), Potęga pewności siebie. Doskonałe wyniki w każdej dziedzinie życia, Warszawa.
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.