Prawne instrumenty wspierające bezpieczeństwo epidemiczne biorców ludzkich komórek, tkanek i narządów

Katarzyna Miaskowska-Daszkiewicz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska


Abstrakt

W niniejszym opracowaniu omówiony został sposób realizacji konstytucyjnego obowiązku władz publicznych do zwalczania chorób epidemicznych na płaszczyźnie przeciwdziałania przenoszeniu czynnika chorobowego od dawcy do biorcy w terapeutycznych procedurach transplantacyjnych. Wskazano, że przepisy odnoszące się do epidemicznego bezpieczeństwa biorców rozproszone są w wielu aktach normatywnych regulujących zastosowanie różnego rodzaju komórek, tkanek i narządów ludzkich i dotyczą zarówno aspektów organizacji jednostki, w której dokonuje się pobrania i transplantacji, jak również wymogów względem personelu uczestniczącego w procedurach medycznych zmierzających do przeniesienia komórek, tkanek, narządów od dawcy do biorcy, jak również kryteriów kwalifikacji i ekskluzyjnych wobec kandydatów na dawców.

Słowa kluczowe:

choroby zakaźne, biorcy ludzkich komórek, tkanek i narządów, transplantacje

Bosek L., Komentarz do art. 68, [w:] M. Safjan, L. Bosek (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz Art. 1–86, Warszawa 2016.

Brojer E., Grabarczyk P., Zwolińska P., Bielecka A. Szczepiński A., Łętowska M., Bankowanie próbek krwi dawców i biorców a podnoszenie bezpieczeństwa przetoczeń krwi, „Journal of Transfusion Medicine” 2011, t. 4, nr 3.

Grabarczyk P., Kopacz A., Bezpieczeństwo przetoczeń krwi pod względem czynników zakaźnych przenoszonych drogą krwi w świetle doniesień prezentowanych na 23. Zjeździe Międzynarodowego Towarzystwa Przetaczania Krwi w Amsterdamie, „Journal of Transfusion Medicine” 2014, t. 7, nr 2.

Haberko J., Uhrynowska-Tyszkiewicz I., Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Komentarz, Warszawa 2014.

Opałek K., Wróblewski J., Zagadnienia teorii prawa, Warszawa 1969.

Młot M., Transplantacja macicy ex vivo w świetle prawa polskiego, „Prawo i Medycyna” 2016, nr 2.

Prokop K., Prawo do ochrony zdrowia w świetle art. 68 Konstytucji RP, [w:] T. Mróz, U. Drozdowska (red.), Uwarunkowania prawne, ekonomiczne i socjologiczne funkcjonowania wybranych systemów ochrony zdrowia, Białystok 2011.

Porta M., A Dictionary of Epidemiology, Oxford 2008.

Rożkiewicz D., Potocka P., Ołdak E., Podstępna mononukleoza zakaźna, „Pediatria po Dyplomie” 2016, nr 3.

Scheu G., In Dubio Pro Securitate. Contergan, Hepatitis-/AIDS-Blutprodukte, Spongiformer Humaner Wahn Und kein Ende? Grundrechtliche Gefahrenvorsorge für Leib und Leben im Recht der Produkt- und Arzneimittelsicherheit – auch unter Aspekten der Europäisierung und Globalisierung, Baden Baden 2003.

Trzciński J., Wiącek M., Komentarz do art. 68, [w:] L. Garlicki, M. Zubik (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz. Tom II, Warszawa 2016.

Pobierz

Opublikowane
30-09-2017


Miaskowska-Daszkiewicz, K. (2017). Prawne instrumenty wspierające bezpieczeństwo epidemiczne biorców ludzkich komórek, tkanek i narządów. Studia Prawnicze KUL, (3), 69–89. https://doi.org/10.31743/sp.3297

Katarzyna Miaskowska-Daszkiewicz  kamias@kul.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.