Bezpieczeństwo i porządek publiczny a konstytucyjna ochrona pokojowych zgromadzeń - rozwiązanie zgromadzenia spontanicznego przed sejmem w grudniu 2016 r. - Studium przypadku w tle z niemieckim prawem o zgromadzeniach

Łukasz Iluk

Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej , Polska


Abstrakt

Celem artykułu jest pokazanie demokratycznej wartości zgromadzeń spontanicznych oraz problematyki związanej z ich rozwiązywaniem. Do rozważań nad przedmiotową problematyką dołączona zostanie analiza kazusu spontanicznego protestu przed Sejmem w grudniu 2017 r. pod kątem legalności jego rozwiązania. Brak w polskim porządku prawnym regulacji prawnych w zakresie kontroli nad rozwiązaniem zgromadzenia spontanicznego skłania do refleksji de lege ferenda. W ostatniej części prezentowane są rozwiązania niemieckie, które skutecznie funkcjonują w Niemczech już od kilkudziesięciu lat.

Słowa kluczowe:

wolność zgromadzeń, zgromadzenia spontaniczne, rozwiązanie zgromadzenia, ochrona prawna zgromadzenia

Bodnar, A., Szwast, M., Wolność zgromadzeń publicznych w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 września 2014 r., „Helsińska Fundacja Praw Człowieka ANALIZY i REKOMENDACJE” 2015, z. 2.

Gajda, A., Wybrane problemy związane ze stosowaniem polskich przepisów prawa o zgromadzeniach w kontekście konstytucyjnej wolności zgromadzeń [w]: W. Skrzydło, W. Szapował, K. Eckhardt, P. Steciuk (red.) Konstytucyjne podstawy budowania i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie - dobre praktyki, Prawo Naszych Sąsiadów, t. 1, Rzeszów - Przemyśl 2013.

Gajewski S., Jakubowski A., Prawo o zgromadzeniach. Komentarz, Warszawa 2017.

Iluk Ł., Regulacje prawne wolności zgromadzeń w Republice Austrii, „Zeszyty naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ius et Administratio” 2006, z. 4 (12).

Kulesza J., Obrona konieczna prawa do wizerunku w polskim i niemieckim prawie karnym, „Prokuratura i prawo” 2016, z. 2, s. 104-125.

Kulesza W., Blokada, demonstracja, strajk, Granice wolności zgromadzeń i strajku w polskim prawie karnym na tle prawa niemieckiego, Łódź 1991.

Mamak K., Prawo o zgromadzeniach. Komentarz, Warszawa 2017.

Olma B., Zgromadzenia publiczne w ujęciu normatywnym, [w]: Administracja. Teoria–Dydaktyka–Praktyka, 2011, Nr 1, s. 94-104.

Sułkowski J., Art. 57, [w]: M. Safjan, L. Bosek (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz. Art. 1–86, Warszawa 2016.

Pobierz

Opublikowane
30-06-2017


Iluk, Łukasz. (2017). Bezpieczeństwo i porządek publiczny a konstytucyjna ochrona pokojowych zgromadzeń - rozwiązanie zgromadzenia spontanicznego przed sejmem w grudniu 2016 r. - Studium przypadku w tle z niemieckim prawem o zgromadzeniach. Studia Prawnicze KUL, (2), 55–70. https://doi.org/10.31743/sp.3322

Łukasz Iluk 
Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.