Łączenie pracy z opieką i wychowaniem dziecka w świetle przepisów prawa pracy

Katarzyna Majchrzak

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego , Polska


Abstrakt

Artykuł przedstawia możliwości łączenia urlopów związanych z rodzicielstwem z wykonywaniem pracy. Zasadniczym celem urlopów związanych z rodzicielstwem jest sprawowanie opieki i wychowanie dzieci. Jednak mając na uwadze m.in. polski rynek pracy oraz sytuację finansową rodziców ustawodawca przewidział dla pracowników – rodziców możliwość łączenia sprawowanej opieki z pracą. Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim i urlopie wychowawczym ma prawo podjąć pracę zarówno u pracodawcy, który udzielił mu takiego urlopu, jak i u innego pracodawcy oraz inną działalność, a także naukę lub szkolenie. Ważne aby podjęta praca lub inna działalność nie wykluczała możliwości realizacji celu udzielonego urlopu, tj. sprawowania opieki nad dzieckiem.

Słowa kluczowe:

prawo pracy, uprawnienia rodzicielskie, urlopy rodzicielskie

Godlewska-Bujok B., Nowe regulacje uprawnień związanych z rodzicielstwem, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2013, nr 7.

Frączek M. – Konarska A., Pracownicze urlopy związane z rodzicielstwem – nowe uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2013.

Latos-Miłkowska M., Urlop rodzicielski, „Monitor Prawa Pracy” 2013, nr 8.

Lisicki R., Urlopy związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2014, nr 11.

Małysz F., Urlop wychowawczy – po zmianach, „Służba Pracownicza” 2014, nr 5.

Rączka K., Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem [w:] M. Gersdorf – K. Rączka – M. Raczkowski (red.), Kodeks pracy. Komentarz, LexisNexis, Warszawa 2014.

Sobczyk A., Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem [w:] A. Sobczyk (red.), Kodeks pracy. Komentarz, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2014.

Wiśniewski J., Kilka refleksji dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem w świetle znowelizowanych regulacji prawnych, „Studia z zakresu prawa, administracji i zarządzania UKW” 2014, t. 2.

Włodarczyk M., Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem [w:] K. W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, Wydawnictwo Lex a Wolters Kluwer business, Warszawa 2014.

Pobierz

Opublikowane
31-03-2017


Majchrzak, K. (2017). Łączenie pracy z opieką i wychowaniem dziecka w świetle przepisów prawa pracy. Studia Prawnicze KUL, (1), 89–99. https://doi.org/10.31743/sp.3359

Katarzyna Majchrzak  kasia_majchrzak@wp.pl
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.