Prawo do swobodnego wyboru pełnomocnika w postępowaniu mediacyjnym . Uwagi na tle wyroku TSUE z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie C-667/18

Piotr Sławicki

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska
https://orcid.org/0000-0003-4570-9366


Abstrakt

Przedmiotem glosowanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest zakres pra­wa do swobodnego wyboru pełnomocnika w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej. W pierwszej kolejności przedstawiono stan faktyczny i prawny, w jakim zostało wydane glosowane orzeczenie. W dalszej części zaprez­entowana została argumentacja Rzecznika Generalnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W ostat­niej części podjęto próbę oceny zasadności orzeczenia i jego wpływu na wykładnię polskiej regulacji prawnej.

 

Słowa kluczowe:

procedura mediacji, pełnomocnik, prawo do swobodnego wyboru pełnomocnika

Antolak-Szymanski K., w: K. Antolak-Szymanski, O.M. Piaskowska, Mediacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz, Warszawa 2017.

Broński W., Sławicki P., Rola adwokata w ugodowym załatwieniu sporu cywilnego, w: Rocznik Towarzystwa Prawniczego w Lublinie. Zeszyt historyczno-wspomnieniowy, red. K. Kukuryk, Lublin 2019.

Broński W., Sławicki P., Zasada neutralności mediatora w polskim prawie cywilnym, w: Arbitraż i mediacja – perspektywy prywatnoprawna i publicznoprawna. Między teorią a praktyką. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Jana Łukasiewicza, red. J. Olszewski, Ł. Błaszczak, R. Morek, Rzeszów 2018.

Bukowska E., w: Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Komentarz, red. P. Czublun, 2016 [baza danych Legalis].

Folberg J., Golann D., Lawyer Negotiation. Theory, Practice, and Law, Nowy Jork 2011.

Gmurzyńska E., Mediacja w sprawach cywilnych w amerykańskim systemie prawnym – zastosowanie w Europie i w Polsce, Warszawa 2007.

Golema K., Sławicki P., Zasada dobrowolności mediacji w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 10.9.2015 r., Kwartalnik ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, nr 4.

Kalisz A., Zienkiewicz A., Mediacja sądowa i pozasądowa. Zarys wykładu, Warszawa 2014.

Nolan-Haley J.M., Court Mediation and the Search for Justice Through Law, Washington University Law Review 1996, t. 74, nr 1.

Pietrzkowski H., Orzeczenia i ugody w praktyce sądów cywilnych, Warszawa 2007.

Skrzypczak G., Prawnik a sposoby rozwiązywania sporów. Negocjacje i mediacje – wprowadzenie, Monitor Prawniczy 2004, nr 4.

Wach A., Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych, Warszawa 2005.

Pobierz

Opublikowane
01-07-2021


Sławicki, P. (2021). Prawo do swobodnego wyboru pełnomocnika w postępowaniu mediacyjnym . Uwagi na tle wyroku TSUE z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie C-667/18. Studia Prawnicze KUL, (1), 293–305. https://doi.org/10.31743/sp.10034

Piotr Sławicki  piotr.slawicki@kul.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0003-4570-9366



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.