Polecenia obowiązujące i akty kierownictwa w dobie epidemii. Szansa czy zagrożenie?
Mariusz Szyrski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie , Polskahttps://orcid.org/0000-0001-8536-4054
Abstrakt
W artykule zostało omówione pojęcie aktów kierownictwa w odniesieniu do sytuacji epidemicznej, w szczególności poprzez zestawienie z formami działania administracji publicznej. Główny nacisk położono na akt kierownictwa o nazwie „polecenie obowiązujące”, która to forma pojawia się w nowych przepisach związanych ze zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ukazano podstawy prawne wydawania aktów kierownictwa, w ostatnim czasie oddziałujące także na sferę zewnętrzną administracji publicznej. Główne pytanie badawcze sprowadza się do zakreślenia obecnych granic przedmiotowych i podmiotowych aktów kierownictwa (poleceń obowiązujących), tak w zakresie stanowienia, jak i stosowania regulacji prawnej. Rozważania odniesiono przede wszystkim do regulacji prawnej wynikającej z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Słowa kluczowe:
kierownictwo, COVID-19, koronawirus, źródła prawaBibliografia
Borski M., Komentarz do art. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w: Tarcza antykryzysowa 1.0 - 4.0, ustawa o dodatku solidarnościowym i inne regulacje, jako szczególne rozwiązania w prawie pracy, prawie urzędniczym i prawie ubezpieczeń społecznych związane z COVID-19. Komentarz, red. K. Baran, 2020 [baza danych LEX].
Cieślak Z., Zbiory zachowań w administracji państwowej: zagadnienia podstawowe, Warszawa 1992.
Chudziński T., Komentarz do art. 11 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych [w:] Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Komentarz, red. K. Szmid, 2020 [baza danych Legalis].
Góralczyk W. jr., Kierownictwo w prawie administracyjnym, Warszawa 2016.
Haczkowska M., Komentarz do art. 93 Konstytucji RP, w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, red. M. Haczkowska, 2014 [baza danych LEX].
Karpiuk M., Zasady działania samorządu lokalnego w czasie stanu klęski żywiołowej, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska 2014, z. 2.
Kasiński M., Część III – Legislacja terenowa. Dylematy działalności prawotwórczej wojewody. Wojewoda jako twórca prawa wewnętrznego, w: Legislacja administracyjna. Teoria, orzecznictwo, praktyka, red. Z. Duniewska, M. Stahl, 2012 [baza danych LEX].
Malinowska I., Źródła prawa w Konstytucji RP z 1997 roku, Przegląd Sejmowy 2017, nr 6.
Rotkiewicz M., Ustawa o służbie cywilnej. Komentarz, 2018 [baza danych Legalis].
Ruczkowski P., Stan klęski żywiołowej. Komentarz, 2002 [baza danych LEX].
Sadowski P., Relacje administracji samorządowej i rządowej w świetle kompetencji marszałka województwa i wojewody, Przegląd Prawa Publicznego 2019, nr 5.
Stankiewicz R., Koordynacja w prawie administracyjnym, Warszawa 2019.
Szewczyk E., Szewczyk M., Generalny akt administracyjny, 2014 [baza danych LEX].
Szyrski M., Kierownictwo w samorządzie terytorialnym. Analiza administracyjnoprawna, Warszawa 2015.
Tuleja P., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, 2019 [baza danych LEX].
Wiącek M., Komentarz do art. 93 Konstytucji RP, w: Konstytucja RP. Komentarz, red. M. Safjan, L. Bosek, 2016 [baza danych Legalis].
Zimmermann J., Prawo administracyjne, Warszawa 2012.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie https://orcid.org/0000-0001-8536-4054
Licencja
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.