Charakter prawny decyzji w sprawie równoważnika za brak lokalu mieszkalnego dla strażaka Państwowej Straży Pożarnej
Dariusz Piotr Kała
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie , Polskahttps://orcid.org/0000-0002-2886-9117
Abstrakt
Artykuł dotyczy charakteru prawnego decyzji w sprawie równoważnika pieniężnego za brak lokalu dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Publikacja wypełnia lukę w dotychczasowej nauce prawa, jest jedynym i pierwszym opracowaniem naukowym na ten temat. W artykule omówiono aktualne uregulowanie prawne tego świadczenia, a także jego unormowanie w historii, występujące w zakresie tego zagadnienia rozbieżne orzecznictwo sądów. Całość problematyki odniesiono do regulacji prawnych równoważnika w innych służbach mundurowych, a także istniejących w obrębie tych regulacji linii orzeczniczych sądów. W artykule przedstawiono wnioski z rozważań oraz postawiono tezę o mieszanym charakterze decyzji w sprawie równoważnika pieniężnego za brak lokalu dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Słowa kluczowe:
straż pożarna, ochrona przeciwpożarowa, równoważnik pieniężny za brak lokalu, finanse publiczne, świadczenia mieszkaniowe w straży pożarnej, służby munduroweBibliografia
Błaś A., Boć J., Stahl M., Ziemski K., Akty deklaratoryjne a akty konstytutywne, Prawne formy działania administracji, red. R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel, Warszawa 2013 [baza danych Legalis].
Chrabkowski M., Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego, cz. 1–2, Policja 2012, nr 3 i 4.
Chrabkowski M., Glosa do wyroku WSA w Warszawie z 30.06.2011 r., II SA/Wa 935/11, Gdańskie Studia Prawnicze. Przegląd Orzecznictwa 2012, nr 3.
Daniel P., Geburczyk F., Akt informacji jako forma działania administracji publicznej, Warszawa 2019 [baza danych Legalis].
Grześków M., Nawiązywanie stosunków zatrudnienia w służbach zmilitaryzowanych, Warszawa 2020 [baza danych Legalis].
Szustakiewicz P., Świadczenia pieniężne związane z prawem do lokalu mieszkalnego emerytów i funkcjonariuszy służb mundurowych w orzecznictwie sądów administracyjnych, IUSNOVUM 2013, nr 3.
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie https://orcid.org/0000-0002-2886-9117
Licencja
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.