Spór o opodatkowanie kolei linowych i wyciągów narciarskich. Uwagi na tle wyroku NSA z 9 lipca 2019 r. , II FSK 2693/17

Bogumił Pahl

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie , Polska
https://orcid.org/0000-0003-4089-7580


Abstrakt

Tematyka opodatkowania podatkiem od nieruchomości infrastruktury narciarskiej wywołuje na etapie stosowania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych liczne wątpliwości interpretacyjne. Spowodowane jest to brakiem jednoznacznej definicji pojęcia „budowla” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Obowiązująca od 2003 r. legalna definicja tego terminu ma charakter odsyłający. W ustawie podatkowej nie zdecydowano się wymienić obiektów uznanych za budowle lecz zawarto odesłanie do przepisów prawa budowlanego. Te z kolei zaś w wielu przypadkach są nieprecyzyjne. W efekcie prowadzi to do różnych, często odmiennych rozstrzygnięć organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku obiektów budowlanych o złożonej strukturze konstrukcyjnej.

Słowa kluczowe:

koleje linowe, wyciągi narciarskie, opodatkowanie, podatek od nieruchomości, wykładnia terminu

Brzeziński B., Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika jako zasada wykładni prawa podatkowego. Próba analizy, w: Ex iniuria non oritur ius. Księga ku czci Profesora Wojciecha Łączkowskiego, red. A. Gomułowicz, J. Małecki, Poznań 2003.

Brzeziński B., Wstęp do nauki prawa podatkowego, Toruń 2001.

Brzeziński B., Morawski W., Glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 r., P 33/09, Przegląd Orzecznictwa Podatkowego 2012, nr 1.

Etel, Podatki od nieruchomości, Warszawa 2009.

Etel L., Podatek od nieruchomości. Komentarz, Warszawa 2012.

Etel L., Opodatkowanie instalacji zapewniających funkcjonowanie budowli zgodnie z jej przeznaczeniem, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2019, nr 8.

Etel L., Dowgier R., Liszewski G., Pahl B., Podatki i opłaty lokalne. Komentarz, Warszawa 2020.

Etel L., Presnarowicz S., Dudar G., Podatki i opłaty lokalne. Podatek rolny. Podatek leśny. Komentarz, Warszawa 2008.

Halasz A., Stosowanie definicji stanowionych pojęć prawnych a zasada pewności w prawie podatkowym, w: Zasada pewności w prawie podatkowym, red. A. Kaźmierczyk, A. Franczak, Warszawa 2018.

Filipczyk H., Postulat pewności prawa w wykładni operatywnej prawa podatkowego, Warszawa 2013.

Filipczyk H., Ingerencyjny charakter prawa podatkowego – jedna teza, dwie interpretacje, w: XXV lat przeobrażeń w prawie finansowym i prawie podatkowym – ocena dokonań i wnioski na przyszłość, red. Z. Ofiarski, Szczecin 2014.

Mastalski R., Miejsce wykładni językowej w procesie stosowania prawa podatkowego, Przegląd Podatkowy 2007, nr 8.

Oniszczuk J., Konstytucyjność przepisów prawa podatkowego, Glosa 1995, nr 6.

Pahl B., Glosa do wyroku WSA w Gliwicach z 14 września 2016 r. (I SA/Gl 783/16), Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2017, nr 4.

Pahl B., Podatki i opłaty lokalne. Teoria i praktyka, Warszawa 2017.

Pahl B., Opodatkowanie stacji transformatorowych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r. (SK 48/15), Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2018, nr 4.

Pahl B., Kontrowersje wokół opodatkowania budowli wewnątrz budynku na przykładzie stacji redukcyjno-pomiarowych gazu, Samorząd Terytorialny 2019, nr 5.

Para P., Opodatkowanie infrastruktury narciarskiej, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2011, nr 1.

Para P., Czwarty rozbiór budowli, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2015, nr 10.

Smoktunowicz E., Mieszkowski J., Źródła i wykładnia prawa podatkowego, Białystok 1998.

Szubielska D., Opodatkowanie kolei linowych i wyciągów narciarskich podatkiem od nieruchomości, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 2011, nr 1.

Szymczak M., Słownik języka polskiego, t. 1, Warszawa 1978.

Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, red. D.J. Gajewski, Warszawa 2020.
Pobierz

Opublikowane
28-09-2021


Pahl, B. (2021). Spór o opodatkowanie kolei linowych i wyciągów narciarskich. Uwagi na tle wyroku NSA z 9 lipca 2019 r. , II FSK 2693/17. Studia Prawnicze KUL, (3), 141–158. https://doi.org/10.31743/sp.12262

Bogumił Pahl  bogumilpahl@op.pl
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie https://orcid.org/0000-0003-4089-7580



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.