Obowiązek prowadzenia egzekucji administracyjnej po nowelizacji z 2019 r.

Agata Nodżak

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie , Polska
https://orcid.org/0000-0003-4779-0030


Abstrakt

Artykuł zawiera analizę wybranych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji po nowelizacji w 2019 r. Administracyjne postępowanie egzekucyjne oraz egzekucja administracyjna, która jest jego integralną częścią, to rodzaj procedur, które powinny podlegać pewnym zasadom ogólnym. Zasady te zostały sformułowane przez ustawodawcę, podobnie jak rozwiązania prawne, które mają być wyrazem ich realizacji. Analizowane zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z 2019 r. wpływają na treść i rozumienie ogólnych zasad obowiązujących w tym postępowaniu, w tym na zasadę prowadzenia obowiązku egzekucji administracyjnej. Wynikiem tego jest nowe ukształtowanie statusu wierzyciela w tym postępowaniu.

Słowa kluczowe:

wierzyciel, administracyjne postępowanie egzekucyjne, zasady prawa, nowelizacja z 2019 r.

Adamiak B., Borkowski J., Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, wyd. 16, Warszawa 2018.

Chorąży K., Taras W., Wróbel A., Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne, wyd. 4, Warszawa 2010.

Fundowicz S., Egzekucja administracyjna a aksjologia demokratycznego państwa prawnego, w: System egzekucji administracyjnej, red. J. Niczyporuk, S. Fundowicz, J. Radwanowicz, Warszawa 2004.

Jędrzejewski T., Masternak M., Rączka P., Administracyjne postępowanie egzekucyjne, wyd. 4, Toruń 2009.

Kożuch P., Najnowsze zmiany ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Studia Prawa Publicznego 2018, nr 2 (14), DOI: 10.14746/spp.2016.2.14.5. (Crossref)

Marcewicz O., Streit-Browarna E., Zasada obowiązkowego wszczęcia administracyjnego postępowania egzekucyjnego a zasada dyspozytywności w sądowym postępowaniu egzekucyjnym – ujęcie prawnoporównawcze, Studia Iuridica Lublinensia 2016, t. 25, nr 1, DOI: 10.17951/ sil.2016.25.1.291. (Crossref)

Przybysz P., Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, wyd. 8, Warszawa 2018.

Suwaj R., Kwestie wspólne postępowania egzekucyjnego, w: J. Dembczyńska i in., Praktyka administracyjnego postępowania egzekucyjnego, wyd. 2, Wrocław 2009.

Szubiakowski M., Zasady ogólne administracyjnego postępowania egzekucyjnego, w: System egzekucji administracyjnej, red. J. Niczyporuk, S. Fundowicz, J. Radwanowicz, Warszawa 2004.

Uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw opublikowane na stronie internetowej Senatu RP, druk nr 3050, https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3050 [dostęp: 22.02.2021 r.].

Pobierz

Opublikowane
09-06-2022


Nodżak, A. (2022). Obowiązek prowadzenia egzekucji administracyjnej po nowelizacji z 2019 r. Studia Prawnicze KUL, (2), 55–70. https://doi.org/10.31743/sp.12296

Agata Nodżak  agata.nodzak@up.krakow.pl
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie https://orcid.org/0000-0003-4779-0030



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.