Wykładnia orzecznicza przepisu zawierającego termin „wspólne gospodarowanie”. Glosa aprobująca do Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2020 r., II SA/Po 743/19
Tomasz Rakoczy
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy , Polskahttps://orcid.org/0000-0001-5820-5437
Abstrakt
Kluczowa dla glosowanego orzeczenia jest wykładnia przepisu zawierającego termin „wspólne gospodarowanie”. Słusznie WSA w Poznaniu orzekł, że ma ono miejsce w stanie faktycznym rozważanej sprawy. Orzecznictwo, wobec braku definicji legalnej, uznaje, że wspólne gospodarowanie ma miejsce także wówczas, gdy osoba na stałe pozostaje na utrzymaniu innej, z którą takie gospodarstwo tworzy. Wspólne zamieszkiwanie finansowane z dochodu wyłącznie jednej osoby zawsze będzie oznaczać wspólne gospodarowanie. Z cech charakterystycznych prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego wyłączono udział i wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw, związanych z prowadzeniem domu. Poza tym zawarte małżeństwo obliguje strony do okazywania wzajemnej pomocy i zaspokajania potrzeb rodziny, również poprzez osobiste starania o wychowanie dzieci. To właśnie zadanie może i nawet powinno być podejmowane przez skarżącego. Do podejmowania tego obowiązku należy go motywować.
Słowa kluczowe:
pozostawanie na utrzymaniu, wzajemna pomoc, potrzeby rodziny, osobiste staraniaBibliografia
Fras M., Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. M. Habdas, M. Fras, Warszawa 2021 [wyd. el. Legalis].
Gajda J., Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, red. K. Pietrzykowski, Warszawa 2021 [wyd. el. Legalis].
Gajda J., Separacja faktyczna a obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny i dochodzenie roszczeń przewidzianych w art. 27 kro, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red.
K. Pietrzykowski, Warszawa 2021 [wyd. el. Legalis].
Gajda J., Zadośćuczynienie obowiązkowi zaspokajania potrzeb rodziny i dochodzenie roszczeń przewidzianych w art. 27 kro, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. K. Pietrzykowski, Warszawa 2021 [wyd. el. Legalis].
Gromek K., Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Warszawa 2020.
Haak H., Art. 23 [Osobiste prawa i obowiązki małżonków], w: Komentarz do art. 1–30 KRO regulujących małżeństwo, Warszawa 2022 [wyd. el. Legalis].
Ignatowicz J., Nazar M., Prawo rodzinne, Warszawa 2016.
Jadach K., Prawna ochrona rodziny – skrypt dla studentów pedagogiki i innych nauk społecznych, red. M. Andrzejewski, Warszawa 2018.
Kasprzak M., Nowicka J., Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy, Warszawa 2021.
Lisowski A., Poradnictwo specjalistyczne, w: Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz, red. R. Frąckowiak, Warszawa 2019.
Lisowski A., Rodzina, w: R. Frąckowiak i in., Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz, Warszawa 2019.
Sapeta J., Art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w: Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Komentarz, red. K. Małysa-Sulińska i in., Warszawa 2015.
Sierpowska I., Pomoc społeczna. Komentarz, Warszawa 2020.
Smyczyński T., Prawa i obowiązki małżonków, w: System Prawa Prywatnego, t. 11. Prawo rodzinne i opiekuńcze, Warszawa 2014 [wyd. el. Legalis].
Smyczyński T., Andrzejewski M., Prawo rodzinne i opiekuńcze, Warszawa 2020.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy https://orcid.org/0000-0001-5820-5437
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.