Centrum integracji społecznej jako alternatywna forma ograniczenia wykluczenia społecznego

Andrzej Michalik

Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie , Polska


Abstrakt

Centra Integracji Społecznej są podmiotami prowadzonymi przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Ich uczestnicy mogą rozwijać tam umiejętności interpersonalne oraz zawodowe pozwalające na przyspieszenie procesu reintegracji społecznej i zawodowej. Tym samym ich absolwenci mogą aktywnie uczestniczyć w pracach w ramach spółdzielni socjalnych oraz generować środki na swoje utrzymanie. Niestety rozwój takich organizacji jest ograniczony przez niewystarczające środki finansowe oraz organizacyjne. W artykule zawarto, więc podstawowe informacje na temat alternatywnych możliwości finansowania ich działalności oraz angażowania uczestników tej organizacji w zdobywanie nowych umiejętności w tym zwłaszcza tych w zakresie preferowania ich udziału w podmiotach ekonomii społecznej.

Słowa kluczowe:

Centrum Integracji Społecznej, spółdzielnia socjalna, wykluczenie społeczne, finansowe wsparcie

Bartosiewicz A., Kodeks karny skarbowy. Przestępstwa i wykroczenia podatkowe oraz dewizowe, Warszawa 2010.

Borowski M., Kowalska M., Półtorak M., Model Centrum Integracji Społecznej, Warszawa 2010.

Brzozowska J., Kulczynska J., Sienicka A., Spółdzielnia socjalna, "Ekonomia społeczna. Teksty" 2008, Nr 4.

Culepa M., Rotkiewicz M., Wołoszyn-Kondziołka D., Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Komentarz, Warszawa 2015.

Gersdorf M., Gudowska B., Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Komentarz, Warszawa 2012.

Godlewska-Bujok B., Miżejewski C., Ustawa o spółdzielniach socjalnych. Komentarz, Warszawa 2012.

Gudowska B., Strusińska-Żukowska J., Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, Warszawa 2014.

Hauser R., Niewiadomski Z., Wróbel A., Prawo administracyjne materialne, Warszawa 2015.

Karwacki A., Centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej w świetle badań, Toruń 2009.

Koral J., Centrum Integracji Społecznej, Warszawa 2008.

Kryńska E., Równowaga między elastycznością i bezpieczeństwem na polskim rynku pracy. Jak osiągnąć flexicurity?, "Monitor Prawniczy" 2007, nr 7.

Lelental S., Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, Warszawa 2014.

Muszalski W., Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2013.

Narodowiec P., Juros A., Zakładanie i prowadzenie centrum integracji społecznej, Lublin 2010.

Olejniczak A., Barański R., Standardy i procedury w organizacjach pozarządowych. Dokumentacja stanowiąca narzędzie skutecznej i zgodnej z prawem działalności, Warszawa 2013.

Sagan B., Spółdzielnie socjalne jako szansa dla społecznie wykluczonych (w:) M. Bosak (red.). Funkcja ochronna prawa pracy a wyzwania współczesności, Warszawa 2014.

Siporska I., Zatrudnienie socjalne, "Monitor Prawniczy" 2004, nr 11.

Smoleń P., Ustawa o finansach publicznych. Komentarz, Warszawa 2014.

Srogosz T., Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Komentarz, Warszawa 2008.

Winiarska K., Budżet zadaniowy w teorii i praktyce. Warszawa 2012.

Pobierz

Opublikowane
26-06-2016


Michalik, A. (2016). Centrum integracji społecznej jako alternatywna forma ograniczenia wykluczenia społecznego. Studia Prawnicze KUL, (2), 105–128. https://doi.org/10.31743/sp.5042

Andrzej Michalik 
Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.