Czy Leon Petrażycki był socjologiem?

Andrzej Kojder

Uniwersytet Warszawski , Polska


Abstrakt

Postawione w tytule artykułu pytanie  jest pytaniem retorycznym szczególnie dla osób, które znają twórczość i koleje życia Leona Petrażyckiego. Jednak nie można zaprzeczyć twierdzeniu, ze miejsce Petrażyckiego w nauce socjologii jest więcej niż skromne. Jedną z przyczyn jest prawdopodobnie to, że Petrażycki zdecydowanie odrzucał tradycyjną koncepcję socjologii jako „nauki o społeczeństwie”, która zmierza do opisania i wyjaśnienia wszelkich „zjawisk społecznych”, Sądził, że „socjologia przedstawia coś w rodzaju muzeum patologii naukowej”. Niemniej jednak Petrażycki zajmując się intersubiektywnymi, społecznymi formami prawa problemy te traktował socjologicznie, z pomysłowością pierwszorzędnego socjologa, analizował społeczne uwarunkowania prawa, a z drugiej strony – oddziaływanie prawa na życie społeczne. Dążenie Petrażyckiego do zmiany nastawienia socjologii oraz do przebudowy jej metodologicznych pod¬staw nie spotkało się z szerszym zainteresowaniem. Głównym tego powodem było to, że zamierzonego już w 1907 roku dzieła poświęconego socjolo-gii nie zdołał w następnych latach doprowadzić do końca i opublikować. Jego wizja socjologii pozostała więc w zasadzie nieznana. W niniejszym artykule przedstawiono więc główne zainteresowania naukowe Petrażyckiego i ich rozwój, oraz podejście do różnorodnych zagadnień naukowych, które podejmował. Przedstawiony opis jego aktywności naukowej oraz analiza części zachowanych prac , które nie uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej  pozwalają w ogólnym zarysie odtworzyć główne tezy wykreowanej i praktykowanej przez Niego wizji socjologii.  Główną konkluzją opracowania jest, to, że na podstawie posiadanych informacji, koncepcję Petrażyckiego zaliczyć należy do nurtu socjo¬logii ewolucjonistycznej, a za jej główne źródło inspiracji — uznać darwinizm, gdyż autora Teorii prawa i państwa interesowały głównie procesy przy¬stosowania  się  psychiki  ludzkiej  do  warunków  życia zbiorowego i współtworzenie tych warunków w procesie zarażania się emocjonalno-intelektualnego.

Słowa kluczowe:

socjologia, Petrażycki, filozofia prawa, psychologiczna teoria prawa, ewolucjonizm

Coser Lewis A., Masters of Sociological Thought. Ideas in Historical and Social Context, wyd. II, New York 1977.
Halley J.E., Brown W. (eds), Left Legalism/Left Critique, Durham 2003.
Hermelin S., Z powodu rozprawy prof. J. Langego: «O tak zwanej socjologii nauki», Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy na ul. Koszykowej.
Jubileusz prof. L. Petrażyckiego, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 1927, z. 3.
Kazimierz A., Logika pragmatyczna, Warszawa 1965.
Kelman M., A Guide to Critical Legal Studies, Cambridge 1987.
Kojder A., Przedmowa, [w:] Leon Petrażycki: O nauce, prawie i moralności. Pisma wybrane, wybór J. Licki, A. Kojder, oprac. A. Kojder, Warszawa 1985.
Kojder A., Gorzkie lata Leona Petrażyckiego w Uniwersytecie Warszawskim, [w:] Idem, Godność i siła prawa. Szkice socjologicznoprawne, wyd. 2, Warszawa 2001.
Kojder A., Leon Petrażycki’s Socio-Legal Ideas and their Contemporary Continuation, „Journal of Classical Sociology” 2006, vol. 6 (3), s. 333–358.
Kojder A., rec.: L. Petrażycki, Zarys socjologii emocjonalnej, Warszawa 2009, [w:] Profilaktyka społeczna i resocjalizacja, red. J. Kwaśniewskiego, t. 15, Warszawa 2010, s. 307–320.
„Kultura i Społeczeństwo” 2006, nr 1/2.
Lande J., Leon Petrażycki, [w:] Idem, Studia z filozofii prawa, Warszawa 1959.
Lande J., Socjologia Petrażyckiego, [w:] Idem, Studia z filozofii prawa, Warszawa 1959.
Licki J., Życie i twórczość Leona Petrażyckiego, [w:] L. Petrażycki, O nauce, prawie i moralności. Pisma wybrane, wybór J. Licki i A. Kojder, oprac. A. Kojder, Warszawa 1985, s. XXV-LXIII.
Petrażycki L., Wstęp do nauki prawa i moralności. Podstawy psychologii emocjonalnej, Warszawa 1959 (wyd. oryg. 1905).
Petrażycki L., Teoria prawa i państwa w związku z teorią moralności, t. 2, oprac. W. Leśniewski, Warszawa 1959 (wyd. oryg. 1907).
Petrażycki L., O ideale społecznym i odrodzeniu prawa naturalnego, przeł. J. Finkelkraut, ­Warszawa 1925 (wyd. oryg. 1913).
Petrażycki L., Emocjonalne zarażenia, [w:] Idem, O nauce, prawie i moralności. Pisma wybrane, wybór J. Licki, A. Kojder, oprac. A. Kojder, Warszawa 1985, s. 441–453.
Reykowski Janusz, Eksperymentalna psychologia emocji, wyd. II, Warszawa 1974.
Sorokin P.A., Recenzja z książki sygnowanej nazwiskiem Leona Petrażyckiego pt. Law and Morality, „Harvard Law Rewiev” 1956, vol. 69, nr 6.
Szacki J., Wstęp: Krótka historia socjologii polskiej, [w:] Sto lat socjologii polskiej: od Supińskiego do Szczepańskiego, wybór i red. J. Szacki, Warszawa 1995.
Turner J.H., Stets J.E., Socjologia emocji, przeł. M. Bucholc, Warszawa 2009 (wyd. oryg. 2005).
Uniwersytet Warszawski w latach 1915/16–1934/35. Kronika, oprac. T. Manteuffel, Warszawa 1936.
Pobierz

Opublikowane
23.09.2020


Kojder, A. (2020). Czy Leon Petrażycki był socjologiem?. Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 62(2), 99–116. https://doi.org/10.31743/zn.2019.62.2.05

Andrzej Kojder  a.kojder@uw.edu.pl
Uniwersytet Warszawski



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Czasopismo zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości. 

Teksty opublikowane w tomach 3/2018 - 4/2023 udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Od tomu 1/2024 teksty udostępniane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa CC BY 4.0.