Etos i profesjonalizm w trosce o godność pacjenta
Paweł Prüfer
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim , Polskahttps://orcid.org/0000-0003-3647-8068
Abstrakt
W naukach społecznych i medycznych uwidacznia się, zwłaszcza w ostatnim czasie, szerokie i wieloproblemowe zainteresowanie problematyką dotyczącą pacjenta, jego kondycji psychofizycznej i poczucia dobrostanu. Opublikowana niedawno publikacja dotycząca psychospołecznych uwarunkowań opieki nad pacjentem, przygotowana z dużą starannością przez autorów i redaktorów naukowych, zasadniczo reprezentujących nauki medyczne, stanowi wartościowy przykład wspomnianego zainteresowania. Niniejszy tekst jest próbą zaprezentowania wspomnianej monografii, przede wszystkim wydobycia i ukazania walorów poznawczych i praktycznych. W tekście pojawia się także pewna perspektywa nieco polemiczna w odniesieniu do niektórych rozstrzygnięć i analiz. W przeważającej jednak części jest to próba – przyjmująca charakter artykułu recenzyjnego – przedstawienia dużych walorów tego naukowego, interpretacyjnego przedsięwzięcia, z wyakcentowaniem wielu potencjalnych korzyści płynących z lektury tomu oraz z prób jego wykorzystania w praktyce medycznej oraz w zarządzaniu podmiotami leczniczymi. Nie pomija się tu także podkreślenia obecności w treściach książki elementów aksjologicznych.
Słowa kluczowe:
pacjent, człowiek, medycyna, społeczeństwo, lekarz, zdrowie, godność, wartościBibliografia
Donati P., Sociologia della relazione, Società editrice il Mulino, Bolonia 2013.
Franciszek, List Apostolski Misericordia et misera, Wydawnictwo M, Kraków 2016.
Mariański J., Godność ludzka a praca. Szkice ze społecznego nauczania Kościoła Katolickiego, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie, Lublin 2022. (Crossref)
Papieska Komisja Biblijna, Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej, Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Lublin 2020, s. 294.
Parsons T., System społeczny, Zakład Wydawniczy NOMOS, Kraków 2009.
Prüfer P., Ocalanie człowieczeństwa, Wydawnictwo Edukacyjne AKAPIT, Toruń 2022.
Prüfer P., Piękno. Szkice z socjologii estetyki, Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, Gorzów Wielkopolski 2024.
Prüfer P., Trwałość w zmienności i dojrzewanie (koncepcja «maturacjonizm linearno-cykliczny»), w: R. Cipriani, P. Prüfer, Socjologia religii. Ujęcie systematyczno-historyczne, Wydawnictwo Edukacyjne AKAPIT, Toruń 2021, s. 645–665.
Słońska Z., Społeczna natura zdrowia: teoria i praktyka, w: Socjologia z medycyną. W kręgu myśli naukowej Magdaleny Sokołowskiej, red. W. Piątkowski, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2010, s. 65–83.
Sztompka P., Socjologia. Wykłady o społeczeństwie, Znak Horyzont, Kraków 2021.
Weber M., „Wolność od wartościowania” – jej sens w naukach socjologicznych i ekonomicznych, w: Racjonalność, władza, odczarowanie, red. M. Holona, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2011, s. 193–240.
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim https://orcid.org/0000-0003-3647-8068
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Czasopismo zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości.
Od numeru 1/2024 teksty udostępniane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa CC BY 4.0.
Teksty opublikowane w numerach od 3/2018 do 4/2023 udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych CC BY-NC-ND 4.0.
Z utworów opublikowanych w niniejszym czasopiśmie przed nr 3/2018 można korzystać w ramach dozwolonego użytku zgodnie z art. 23-35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.