Syndrom Piotrusia Pana jako przyczyna psychiczna niezdolności do małżeństwa w praktyce Sądu Metropolitalnego w Lublinie
Ks. Grzegorz Bzdyrak
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polskahttps://orcid.org/0000-0003-1751-4318
Abstrakt
Osoba dotknięta syndromem Piotrusia Pana może bardzo dobrze radzić sobie na polu zawodowym, piąć się po szczeblach kariery, być osobą towarzyską i lubianą, a więc z pozoru być dobrym mężem lub żoną, ale realizując tylko nieistotne z prawnego punktu widzenia obowiązki małżeńskie, nadal będzie niezdolna do ważnego zawarcia małżeństwa. Do istotnych obowiązków małżeńskich należy zaś zaliczyć te, które warunkują realizację bonum prolis i bonum coniugum. Piotruś Pan nie jest zdolny do budowania wspólnoty małżeńskiej, dążenia do dobra potomstwa, poświęceń, wzięcia odpowiedzialności materialnej za założoną rodzinę, nie traktuje małżeństwa jako trwałego i dozgonnego przymierza. Osoba taka nie jest zdolna do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich, ponieważ stopień jej dojrzałości okazuje się niewystarczający, nawet pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku. Żyjąc beztrosko, Piotruś Pan potrzebuje opieki i pełnej akceptacji innej osoby, ale bez stawiania mu wymagań.
Słowa kluczowe:
syndrom Piotrusia Pana, dorosłość, dojrzałość, obowiązki małżeńskie, dobro potomstwa, dobro małżonków, niezdolność do małżeństwa, zaburzenia osobowości, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwaBibliografia
Braun-Gałkowska M., Psychologia domowa, Lublin 2008.
Bzymek A., Piotrusia Pana droga do ojca, w: Oblicza teorii i praktyki oświatowo-wychowawczej w czasie i przestrzeni, red. T. Maliszewski, J. Żerko, Gdańsk 2014.
Cataluccio F.M., Niedojrzałość. Choroba naszych czasów, Kraków 2006.
Góralski W., Dobro małżonków a istotne obowiązki małżeńskie, Warszawa 2010.
Góralski W., Kanoniczna zgoda małżeńska, Gdańsk 1991.
Kargul J., „Piotruś Pan” i „Wieczna Dziewczynka” – w kalejdoskopie odraczania dorosłości, Edukacja Dorosłych 2017, nr 1.
Kiley D., Syndrom Piotrusia Pana. O nigdy nie dojrzewających mężczyznach, Warszawa 1993.
Mazur J., Oblicze fenomenu kidults, Tarnowskie Studia Teologiczne 2016, t. 35, nr 2.
Miłuński Z., Piotruś Pan i jego szpan, Charaktery 2006, nr 10.
Oleś P., Psychologia człowieka dorosłego, Warszawa 2011.
Paździor S., Przyczyny psychiczne niezdolności osoby do zawarcia małżeństwa w świetle kan. 1095 n. 3, Lublin 2009.
Pospiszyl K., O miłości ojcowskiej, Warszawa 1976.
Skorupa A., Wieczni chłopcy i wieczne dziewczynki – refleksje o syndromie Piotrusia Pana u alpinistów, w: Człowiek wobec gór – perspektywa psychologiczna, filozoficzna i kulturoznawcza, red. R. Kulik, A. Skorupa, Wrocław 2010.
Sztychmiler R., Istotne obowiązki małżeńskie, Warszawa 1997.
Sztychmiler R., Istotne obowiązki małżeńskie w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku, Roczniki Nauk Prawnych 1997, t. 7.
Sztychmiler R., Obowiązki małżeńskie, Warszawa 1999. W. Eichelberger w rozmowie z R. Dziurdzikowską, Mężczyzna też człowiek, Warszawa 2003.
Wnuk M., W poszukiwaniu „dorosłości”, Dyskursy Młodych Andragogów 2007, nr 8.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0003-1751-4318
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.