Prawo petycji po nowelizacji z 2016 r. ustawy o petycjach

Jakub Szczepkowski




Abstrakt

Niniejszy tekst miał w zamyśle autora przedstawianie problemu wdrażania oraz modyfikowania procedur w zakresie stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zmiany procedur mają także wpływ na prawa i obowiązki obywatelskie adresatów ustaw jak ustawy o petycjach. W niniejszym artykule opisano i oceniono proces nowelizacji ustawy polegający na zmianie obostrzeń we wnoszeniu petycji drogą elektroniczną. Ponadto wskazano i oceniono problem braku w ustawie procedury ustnego składania petycji.

 

Słowa kluczowe:

petycja, kwalifikowany podpis elektroniczny, prawo do petycji, prawa obywatela, prawo administracyjne

Balicki R., Jabłoński M. (red.), Teoretyczne i praktyczne aspekty realizacji prawa petycji, Wrocław 2015.

Działocha K., Prawo petycji w obowiązującym ustawodawstwie i proponowane kierunki zmian, [w:] Prawo petycji w ustawodawstwie polskim, Kancelaria Senatu. Biuro Informacji i Dokumentacji Dział Analiz i Opracowań Tematycznych, Opinie i Ekspertyzy OE-85, Warszawa 2008.

Jaśkiewicz J., Ustawa o petycjach. Komentarz, LEX 2015.

Ożóg M., Uregulowanie instytucji petycji w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, „Przegląd Sejmowy” 2015/5.

Wójcicka E., Prawo petycji w Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2015.

Olejniczak-Szałowska E., Prawo do udziału w referendum lokalnym, Łódź 2002.

Rytel-Warzocha A., Prawo petycji w Polsce na tle rozwiązań europejskich – stan obecny i perspektywy, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2012.

Rytel-Warzocha A., Instytucja petycji w Polsce oraz krajach europejskich – stan obecny, perspektywy, „Opinie i Ekspertyzy”, Kancelaria Senatu. Biuro Analiz i Dokumentacji. Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, OE-238, sierpień 2015 r.

Zieliński M., Wykładnia prawa. Zasady, reguły, wskazówki, Warszawa 2012.

Pobierz

Opublikowane
30-06-2017


Szczepkowski, J. (2017). Prawo petycji po nowelizacji z 2016 r. ustawy o petycjach. Studia Prawnicze KUL, (2), 167–177. https://doi.org/10.31743/sp.3338

Jakub Szczepkowski 



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.