Udostępnianie informacji publicznej przez partie polityczne

Norbert Szczęch

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie , Polska


Abstrakt

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej gwarantują prawo dostępu do informacji dotyczącej działalności organów władzy publicznej oraz podmiotów wykonujących zadania publiczne. Partie polityczne są zobowiązane ustawą do udostępniania informacji dotyczących ich finansowania. Co więcej, jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, nie ma wątpliwości, że każda partia polityczna spełnia funkcje publiczne (OSK 513/13). Rezultatem tego stanowiska jest zobowiązanie partii do udostępniania informacji dotyczących ich aktywności oraz finansów. Judykatura uzupełnia regulacje ustawowe o wiele dodatkowych reguł, m. in. definicja dokumentu urzędowego z Kodeksu Postępowania Cywilnego nie ma zastosowania na gruncie omawianej ustawy; sfera informacji publicznych obejmuje wszelkiego rodzaju dane dotyczących wydatkowania przez partię środków finansowych, w tym opłaconych przez nią faktur i zawartych umów cywilnoprawnych jak również informacje dotyczące sposobu ustalania wysokości składek członkowskich oraz dokumentów, na podstawie których ta składka jest ustalana. Partie są także zobowiązane do ujawniania uchwał zarządu oraz innych dokumentów wytworzonych przez struktury partyjne, chyba, że mają one charakter ogólny i nie zawierają żadnych dodatkowych informacji. Nie posiadają  natomiast takiego statusu informacje i dokumenty dotyczące spotkania liderów partii politycznych, jak również inne informacje o metodach i środkach działania danej partii.

Słowa kluczowe:

informacja publiczna, zasada jawności, partie polityczne, finansowanie działalności partyjnej, dostęp do informacji

Banaszak B., Bernaczyk M., Konsultacje społeczne i prawo do informacji o procesie prawotwórczym na tle Konstytucji RP oraz postulatu „otwartego rządu”, „Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego” 2012/4.

Bidziński M., Konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2012/4.

Bień-Kacała A., Problematyka partii politycznych w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, „Toruńskie Studia Polsko-Włoskie” XII.

Błaszczyńska A., Zakres podmiotowy prawa do informacji publicznej, „Przegląd Prawa Publicznego” 2010/6.

Bułajewski S., Ossowska-Salamonowicz D., Jawność działania organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego – wybrane zagadnienia, „Journal of Modern Science” 2016/4.

Cern G., Bojar-Fijałkowski T., Uprawnienia mieszkańców jednostek samorządu terytorialnego w zakresie dostępu do informacji publicznej, „Filozofia Publiczna i Edukacja Demokratyczna” 2014/1.

Czarnow S., Prawo do informacji publicznej w Polsce a wymogi prawa europejskiego, „Samorząd Terytorialny” 2007/4.

Czerw J., Prawo do informacji publicznej w praktyce działania urzędów administracji samorządowej, „Rocznik Administracji Publicznej” 2016/2.

Dalka-Noga M., Biuletyn Informacji Publicznej jako forma dostępu do informacji publicznej, „Studia Iuridica Toruniensia” t. XIII.

Drzonek M., Wielokadencyjność bez afiliacji partyjnej? Spostrzeżenia po reelekcjach „wiecznych prezydentów” w 2014 r., „Przegląd Politologiczny” 2016/1.

Gąsior T., Problematyka finansowania partii politycznych w Polsce, „Przegląd Sejmowy” 2013/5.

Izdebski K., Wykonywanie zadań organów administracji jako przesłanka udostępniania informacji publicznej, „Przegląd Naukowy Disputatio” 2013/XVI.

Jabłoński M., Wejście w życie ustawy o dostępie do informacji publicznych, „Acta Universitatis Wratislaviensis, Przegląd Prawa i Administracji” 2002/2396.

Jarzęcka-Siwik E., Dostęp do informacji publicznej (uwagi krytyczne), „Kontrola Państwowa” 2002/1.

Jarzęcka-Siwik E., Jawność warunkiem skutecznego i etycznego działania administracji, „Kontrola Państwowa” 2005/1.

Juchniewicz J., O potrzebie nowych rozwiązań w zakresie finansowania partii politycznych uwag kilka, „Studia Prawnoustrojowe” 2012/18.

Kosowska-Gąstoł B., Prawna instytucjonalizacja partii politycznych na poziomie europejskim, „Studia Europejskie” 2005/3.

Majchrowski J., Partie polityczne w świetle nowej Konstytucji, „Państwo i Prawo” 1997/11-12.

Majchrowski J., Partie polityczne w Polsce współczesnej: między konstytucyjnym ideałem a ustawową rzeczywistością, „Studia Iuridica” 2013/56.

Nitecki S., Udział podmiotów niepublicznych w realizacji zadań pomocy społecznej, „Roczniki Administracji i Prawa” XII.

Pietras S. M., Szustakiewicz P., Podmioty zobowiązane do udzielenia informacji publicznej w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. O dostępie do informacji publicznej, „Ius Novum”, 2001/4.

Piotrowski R., Demokracja a finansowanie partii politycznych w świetle Konstytucji RP, „Studia Iuridica Lublinensia” 2014/22.

Piskorz-Ryń A., Dostęp do informacji publicznej – zasady konstrukcyjne ustawy, „Kwartalnik Prawa Publicznego” 2002/4.

Sarota A., Granice dostępności informacji publicznej, „Kontrola Państwowa” 2012/6.

Skotnicki K., Finansowanie partii politycznych w Polsce, „Toruńskie Studia Polsko-Włoskie XII” , Toruń 2016.

Skotnicki K., Modele i źródła finansowania partii politycznych, „Przegląd Sejmowy” 2014/1.

Stasikowski R., O pojęciu zadań publicznych (studium z zakresu nauki administracji i nauki prawa administracyjnego), „Samorząd Terytorialny” 2009/7-8.

Tarnacka K., Prawo do informacji w Polsce, „Państwo i Prawo” 2003/5.

Tomaszewska K., Realizacja jawności orzeczeń sądowych w trybie dostępu do informacji publicznej jako element społecznej kontroli, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2015/3.

Uziębło P., Aspekty ustrojowe stosunków wewnątrzpartyjnych, „Toruńskie Studia Polsko-Włoskie” 2016/XII.

Wojtas K., Finansowanie partii politycznych w Polsce w latach 2002–2006, „Athenaeum” 2008/19.

Zaleśny J., Finansowanie parlamentarnej kampanii wyborczej – specyfika polska [w:] Przed wyborami. Konflikty, strategie, nadzieje, red. Pietrzyk-Zieniewicz E., „Studia Politologiczne” 2005/9.

Zaleśny J., Finansowanie kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych. Regulacje prawne i ich stosowanie, „Ius Novum” 2011/4.

Zdunek A., Ograniczenie prawa do informacji publicznej w orzecznictwie sądów administracyjnych – wybrane zagadnienia, „Rocznik Administracji Publicznej” 2016/2.

Pobierz

Opublikowane
31-03-2017


Szczęch, N. (2017). Udostępnianie informacji publicznej przez partie polityczne. Studia Prawnicze KUL, (1), 101–152. https://doi.org/10.31743/sp.3361

Norbert Szczęch  norbert.szczech@wp.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.