Publicznoprawne mechanizmy stymulowania konkurencji w projektach europejskich

Marcin Kępa




Abstrakt

Z chwilą przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej (UE), otworzyła się przed naszym krajem możliwość absorpcji zewnętrznych źródeł finansowania o różnym stopniu przeznaczenia. Dodatkowy napływ kapitału zdynamizował rozwój rynków w Polsce, w tym segment zamówień publicznych. Nieodzownym stało się stworzenie, a później modyfikowanie w reakcji na zmieniające się czynniki egzo- i endogeniczne, mechanizmu stymulowania konkurencji przy wydatkowaniu transferów pieniężnych pochodzących z budżetu UE. Celem pracy jest ukazanie genezy, ewolucja oraz wstępna ocena mechanizmów stymulowania konkurencji w projektach europejskich. Na treść pracy składają się uwagi teoretycznoprawne, jak i te związane z praktyką funkcjonowania badanych przepisów prawa w wybranych obszarach gospodarki. Podmiotem analizy, są beneficjenci środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego (głównie sektor prywatny). Natomiast przedmiot analizy, to określony przez państwo, zespół norm prawnych i administracyjnych, związanych z dokonywaniem zakupów publicznych w ramach projektów europejskich.

Słowa kluczowe:

projekty europejskie, kwalifikowanie wydatków, administracyjnie stymulowana konkurencja, akt administracyjny generalny, zamówienia publiczne

Adamiecki K., Nauka organizacji i jej rola w życiu gospodarczym, Warszawa 1932.

Blicharz R., Instytucje prawa rynku kapitałowego, Toruń 2013.

Boć J. (red.), Prawo administracyjne, Wrocław 2007.

Chróścielewski J., Akt administracyjny generalny, Łódź 1994.

Karpińska K. [w:] T. Lubińska (red.), Budżet zadaniowy w Polsce. Reorientacja z wydatkowania na zarządzanie pieniędzmi publicznymi, Warszawa 2007, s. 39-42.

Kiełkowski T., Sprawa administracyjna, Kraków 2004.

Knosala E., L. Zacharko, A. Matan, Elementy nauki administracji, [Wrocław] 2002.

Pakuła A. [w:] A. Chrisidu-Budnik, J. Korczak, A. Pakuła, J. Supernat, Nauka organizacji i zarządzania, [Wrocław] 2005, s. 313.

Panasiuk A., Prawno-ekonomiczne aspekty systemu zamówień publicznych wpływające na ograniczenie swobody konkurowania, Warszawa 2005.

Politaj A. [w:] M. Brol (red.), Zarys ekonomii sektora publicznego, Wrocław 2010, s. 191-205.

Przeszło E., Kontrola udzielania zamówień publicznych, Poznań 2013.

Smith A., Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, t. 1, 2, przekł. A. Prejbisz, B. Jasińska, Warszawa 2007.

Stankiewicz J. [w:] E. Ruśkowski (red.), System prawa finansowego, t. 2. Prawo finansowe sektora finansów publicznych, Warszawa 2010, s. 270-271.

Stiglitz J.E., Ekonomia sektora publicznego, przekł. R. Rapacki i in., Warszawa 2004.

Wernik A., Finanse publiczne. Cele, struktury, uwarunkowania, Warszawa 2011.

Wierzbowski M., A. Wiktorowska [w:] M. Wierzbowski, J. Jagielski , J. Lang, M. Szubiakowski, A. Wiktorowska (red.), Prawo administracyjne, Warszawa 2008, s. 277.

Pobierz

Opublikowane
23-12-2019


Kępa, M. (2019). Publicznoprawne mechanizmy stymulowania konkurencji w projektach europejskich. Studia Prawnicze KUL, (1), 79–104. https://doi.org/10.31743/sp.4894

Marcin Kępa 



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.