Dokument z 1446 roku dla parafii w Pszczewie
Joanna Karczewska
Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego , PolskaAbstrakt
Publikacja zawiera edycję średniowiecznego dokumentu dotyczącego fundacji mszy w kościele parafialnym w Pszczewie i jego uposażenia. Dokument znany był do tej pory jedynie z kopii. Jego oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze. Jest to przywilej donacyjny, który poszerza i umacnia podstawy majątkowe kościoła parafialnego w Pszczewie i tamtejszego plebana. Decyzje z niego wynikające mogły mieć związek z wcześniejszym powołaniem w Pszczewie oficjalatu okręgowego. Treść zawiera cenne informacje na temat zmian patrocinium świątyni i jej prawa patronatu. Przynosi także wartościowe wiadomości na temat pszczewskich wójtów i topografii miejscowości. Dokument został wystawiony w Poznaniu 5 lipca 1446 r. Biskup poznański Andrzej z Bnina ustanowił mszę poranną ku czci NMP w kościele parafialnym w Pszczewie i potwierdził oraz powiększył uposażenie parafii pszczewskiej.
Słowa kluczowe:
Pszczew, biskupstwo poznańskie, kościół parafialnyBibliografia
Dembiński P., Poznańska kapituła katedralna schyłku wieków średnich, Poznań 2012.
Gąsiorowski A., Skierska I., Oficjalaty okręgowe w późnośredniowiecznej archi¬diecezji gnieźnieńskiej, „Czasopismo Prawno-Historyczne”, (1995) z. 1-2, s. 93-124.
Jurek T., Biskupstwo poznańskie w wiekach średnich, t. 1, Poznań 2018.
Krzyżaniakowa J., Bniński Andrzej, w: Wielkopolski słownik biograficzny, red. A. Gąsiorowski, J. Topolski, Warszawa 1981, s. 60-61.
Nowacki J., Bniński Andrzej (+1479), Polski słownik biograficzny, t. 2, Kraków 1936.
Nowacki J., Archidiecezja poznańska w granicach historycznych i jej ustrój, t. 2, Poznań 1964.
Pczew, w: Słownik historyczno–geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu, cz. 1, z. 2, red. A. Gąsiorowski, oprac. S. Chmielewski, K. Górska-Gołaska, J. Luciński, Wrocław 1983; cz. 3, z. 1, red. A. Gąsiorowski, oprac. K. Górska-Gołaska, J. Luciński, G. Rutkowska, I. Skierska, Poznań 1993; cz, 3, z. 3, red. A. Gąsiorowski, oprac. K. Górska-Gołaska, T. Jurek, G. Rutkowska, I. Skierska, Poznań 1997.
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.