ABMK

Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.


Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • Tekst nie był dotąd nigdzie opublikowany ani nie jest przedmiotem postępowania w innym czasopiśmie.
  • Tekst zapisany w formacie OpenOffice, Microsoft Word, RTF lub WordPerfect.
  • Jeżeli jest dostępny należy dostarczyć URL dla pozycji bibliograficznych.
  • Interlinia 1; wysokość pisma 12 pkt; stosowana raczej kursywa niż podkreślenia (za wyjątkiem adresów stron internetowych); wszystkie rysunki oraz tabele są umieszczone w tekście w odpowiednich miejscach (nie na końcu).
  • Tekst został sformatowany zgodnie z wytycznymi dla autora określającymi styl i zasady sporządzania bibliografii.


  1. Artykuł złożony do półrocznika „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne” nie może być wcześniej nigdzie opublikowany, ani być w tym samym czasie złożony w redakcjach innych czasopism. Nie powinien on również być opublikowany on-line w tym samym czy innym języku. 
  2. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako wydawca czasopisma oświadcza, że będąc członkiem Committee on Publication Ethics (COPE) wdrożył i stosuje standardy etyczne wypracowane przez COPE w zakresie stosowania narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (GAI) - https://publicationethics.org/cope-position-statements/ai-author.

    Dodatkowo czerpać będzie z opracowanych przez ELSEVIER zasad wykorzystania takich narzędzi przez redaktorów, autorów i recenzentów:
    https://www.elsevier.com/about/policies-and-standards/the-use-of-generative-ai-and-ai-assisted-technologies-in-writing-for-elsevier

    https://www.elsevier.com/about/policies-and-standards/the-use-of-generative-ai-and-ai-assisted-technologies-in-the-review-process

    Redakcja nie rekomenduje Autorom wykorzystywania narzędzi GAI do pisania tekstów. Jeśli jednak z ważnych i uzasadnionych powodów były one wykorzystywane do generowania fragmentów tekstu, tworzenia obrazów/grafik czy gromadzenia i analizy danych, powinno się to zawsze odbywać pod nadzorem i kontrolą Autorów. Autorzy powinni dokładnie sprawdzić treściwygenerowane przy pomocy takich narzędzi i ponosić za nie pełną odpowiedzialność.

    Przy zgłaszaniu tekstu Autorzy zobowiązani są do ujawniania i opisania zakresu wykorzystania przez nich narzędzi GAI– należy szczegółowo opisać jakie narzędzia, w jaki dokładnie sposób i w jakim zakresie zostały użyte oraz jaki miało to wpływ na daną pracę.
    Preferowany jest następujący wzór oświadczenia:
    Podczas przygotowania pracy [TYTUŁ] autor/autorzy użył/użyli [NAZWA NARZĘDZIA] w celu [POWÓD]. [DOKŁADNY OPIS UŻYCIA]. Następnie autor/autorzy dokonał/dokonali dokładnej, krytycznej weryfikacji tekstu, zwłaszcza pod kątem możliwości wygenerowania nieprawdziwych, niekompletnych czy stronniczych informacji, wystąpienia plagiatu lub braku/nieprawidłowego przypisania autorstwa, i zredagował/zredagowali go odpowiednio. Autor/Wszyscy autorzy akceptuje/akceptują w pełni przesłany tekst manuskryptu, zapewnia/zapewniają o braku naruszeń etyki publikacyjnej i ponosi/ponoszą pełną odpowiedzialność za treść publikacji.
    Oświadczenie należy wpisać w polu „wiadomość dla redaktora” w trakcie zgłaszanie tekstu poprzez OJS.

    Wykorzystanie AI wyłącznie w celu ulepszenia czytelności i jakości tekstu, tzn. w ramach narzędzi do sprawdzania gramatyki i pisowni, nie będzie wymagało ujawnienia. Informacja o wykorzystanych narzędziach AI zostanie opublikowana na końcu tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do weryfikowania oświadczeń autorów z wykorzystaniem detektorów AI.

  3. Redakcja ABMK przyjmuje artykuły do druku w języku polskim oraz w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

  4. Cały proces składania artykułu do czasopisma, proces recenzji oraz redakcji odbywa się online poprzez konto autora założone na stronie czasopisma "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne": https://czasopisma.kul.pl/index.php/abmk
  5. Autor rejestrując się na stronie czasopisma (Zarejestruj) powinien podać możliwie wszystkie wymagane dane: imię i nazwisko, adres e-mail, afiliacja, adres instytucji, adres korespondencyjny, jeśli inny niż instytucji. Obowiązkowo należy podać swój indywidualny numer ORCID.
  6. Autor tekstu zobowiązany jest do złożenia przy rejestracji oświadczenia dotyczącego wkładu poszczególnych autorów i źródeł finansowania badań. 
  7. Struktura artykułu powinna składać się z następujących elementów: a) tytuł w języku polskim i angielskim; b) streszczenie ze słowami kluczowymi w języku polskim i angielskim; c) przedstawienie problemu badawczego wraz z omówieniem dotychczasowego piśmiennictwa naukowego; d) propozycja rozwiązania problemu badawczego oraz stosowane metody badań; e) dyskusja uwzględniająca literaturę naukową; f) wnioski; g) bibliografia.
  8. Tekst artykułu należy zapisać w formacie RTF (*.rtf) – Rich Text Format
  9. Wszelkie ilustracje, które mają być zamieszczone w tekście (grafiki, wykresy, mapy, fotografie itp.) należy dostarczyć w oddzielnych plikach graficznych w formacie TIFF (*.tiff) – Tagged Image File Format w rozdzielczości 300 dpi.
  10. Odpowiedzialność wynikającą z praw wydawniczych i praw autorskich (cytowanie, przedruk ilustracji, tabel i wykresów z innych źródeł) ponosi autor.
  11. Wydania krytyczne źródeł łacińskich lub staropolskich należy przygotować w oparciu o odpowiednie instrukcje wydawnicze.
  12. W artykułach należy stosować alfabet łaciński, a w przypadku tekstów pochodzących z języków posługujących się innym alfabetem (np. cyrylicą) używać transliteracji.
  13. W przypadku recenzji należy podać pełny opis bibliograficzny recenzowanej publikacji zawierający także informację o wydawcy, liczbie stron liczbowanych i nieliczbowanych oraz liczbie ilustracji.
  14. Nieodesłanie przez autora w terminie korekty autorskiej oznacza zgodę na publikację tekstu w dotychczasowej postaci.
  15. Redakcja zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia artykułu do publikacji bez podania przyczyny.
  16. Redakcja nie zwraca autorom nadesłanych materiałów.
  17. Kopię przekazanych materiałów należy przechowywać na nośniku elektronicznym do czasu ukazania się publikacji drukiem.
  18. Prawa wydawnicze przechodzą na wydawcę.
  19. Autorzy nie ponoszą żadnych opłat i kosztów publikacji na łamach półrocznika "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”. 

Wytyczne dla autorów