Opinie polskiego duchowieństwa katolickiego i niektórych środowisk katolików świeckich na temat wizyty Edwarda Gierka w Watykanie
Dominik Zamiatała CMF ks.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie , Polskahttps://orcid.org/0000-0002-3814-7441
Abstrakt
Na początku grudnia 1977 roku papież Paweł VI przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Tę wizytę polscy komuniści określili jako epokowe wydarzenie dla relacji państwo–Kościół w PRL i zamierzali je wykorzystać do swoich politycznych celów. Spotkanie E. Gierka z Pawłem VI odbiło się szerokim echem wśród duchowieństwa polskiego i środowisk katolików świeckich, wywołało liczne dyskusje i komentarze. Ogólnie oceniając, wśród laikatu komentarze były przychylne, informację o tym spotkaniu odebrano pozytywnie. Niektórzy sądzili, że nastała już nowa era w relacjach państwa z Kościołem, że teraz jest już wszystko dobrze. Wśród duchowieństwa, choć sam fakt tego spotkania przyjęto pozytywnie, to jednak co do jego skutków krążyły różne opinie. Jedni oczekiwali zmian polityki państwa, np. w sprawie budownictwa sakralnego, transmisji nabożeństw przez radio i telewizję. Inni byli bardziej sceptyczni. Byli bowiem przekonani, że rozmowa papieża z I sekretarzem KC PZPR nic nie zmieni w kraju rządzonym przez komunistów.
Słowa kluczowe:
papież Paweł VI, Edward Gierek, Kościół katolicki, Watykan, duchowieństwo, laikat, prymas Stefan WyszyńskiBibliografia
Źródła archiwalne
Instytut Pamięci Narodowej: 0639/210.
Archiwum Akt Nowych: Urząd do Spraw Wyznań 136/66.
Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Wyszyński Stefan, Pro memoria, 1977 r., mps.
Źródła prasowe
„Słowo Powszechne”, 1977.
„Trybuna Ludu”, 1977.
„Tygodnik Powszechny”, 1977.
Opracowania
Casaroli Agostino, Pamiętniki, męczeństwo cierpliwości. Stolica święta i kraje komunistyczne (1963-1989), Warszawa 2001.
Friszke Andrzej, PRL wobec Kościoła. Akta Urzędu do Spraw Wyznań 1970-1978, Warszawa 2010.
Kucharski Wojciech, Audiencje polityków komunistycznej Polski u papieża w latach 1945-1978, „Pamięć i Sprawiedliwość”, (2017) nr 29, s. 50-71.
Listy pasterskie prymasa Polski i episkopatu 1975-1981, Paryż 1988.
Sidor Kazimierz, Wzgórze Watykanusa, Warszawa 1981.
Stehle Hansjakob, Tajna dyplomacja Watykanu, Warszawa 1993.
Żaryn Jan, Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce (1944-1989), Warszawa 2003.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie https://orcid.org/0000-0002-3814-7441
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.