Makro i mikroekonomiczne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości
Jarosław W. Przybytniowski
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polskahttps://orcid.org/0000-0001-6164-2953
Anna Sabat
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach , PolskaAbstrakt
Tezy i rezultaty zawarte w prezentowanym referacie są częścią wyników badań przeprowadzonych w kwietniu i maju 2009, w regionie świętokrzyskim w ramach priorytetu 2 – wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach Zintegrowanego Program Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 oraz analizy czynników makroekonomicznych oddziaływających na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Gospodarka rynkowa jest oparta na dwóch fundamentalnych zasadach wolności gospodarczej i prywatnej własności. Swoboda w podejmowaniu decyzji gospodarczych z jednej strony i pełne ponoszenie finansowych konsekwencji przez właściciela z drugiej strony mają gwarantować, na konkurencyjnym rynku, jak najlepsze wykorzystanie gospodarczych zasobów i odpowiednie dopasowanie produkcji do potrzeb konsumenta.
Słowa kluczowe:
przedsiębiorstwo, mikroekonomia, makroekonomia, Fundusz Walutowy, Komisja EuropejskaBibliografia
Fukuyama F., Kapital społeczny a droga do dobrobytu, Warszawa – Wrocław, PWN 1997.
Leśniewski M. A. Uwarunkowania rozwoju globalizacji i jej znaczenie w funkcjonowaniu gospodarek, zeszyty naukowe Uniwersytetu w Żylinie, Słowacja, Riesenie krizovych situacii v specifickom prostredi, Żylina 2008.
Leśniewski M. A., Konkurencyjność jako stymulator rozwoju regionu na przykładzie gmin województwa świętokrzyskiego — wyniki badań, w: Regionalizm i lokalizacja pod red. Jana Rymarczyka, Bogusławy Skulskiej, Wawrzyńca Michalczyka wyd. Uniwersytet Ekonomiczny, Wrocław 2009.
Marciniak S., Innowacje i rozwój gospodarczy, Politechnika Warszawska 1998.
Olesiński Z. Sabat A., Rola zrzeszeń przedsiębiorstw w rozwoju praktyk proinnowacyjnych i budowaniu sieci współpracy biznesu i nauki na przykładzie Stowarzyszenia Forum Pracodawców, Kielce 2009.
Polska wobec światowego kryzysu gospodarczego”, materiał opracowany przez Narodowy Bank Polski, Warszawa, wrzesień 2009.
Pomykalski A., Innowacje, Łódź, Politechnika Łódzka 1997.
Przybytniowski J.W., Bezpieczeństwo rynku finansowego w krajach Unii Europejskiej, Lipowski Mikulas, Słowacja 2009.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0001-6164-2953
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.