Fenomen analogii
Maciej Koszowski
Uniwersytet Jagielloński , PolskaAbstrakt
Rozumowanie za pomocą analogii posiada trudną do przecenienia wartość zarówno dla nauk przyrodniczych, jak i społecznych. Z analogią wiązać należy dwie jej podstawowe funkcje o znaczeniu poznawczym. Po pierwsze, pozwala ona wynajdować nowe pomysły i rozwiązania dla zaistniałych problemów. Po drugie, nie powinno się również zapominać o jej roli dowodowej, tj. jako środka do udowadniania prawdziwości poszczególnych twierdzeń. Tę ostatnią funkcję analogii zwykło się jednak ograniczać w czasach dzisiejszych tylko do tych nauk, w których nie jesteśmy w stanie przeprowadzać eksperymentów lub w inny sposób empirycznie potwierdzić postawionych hipotez. Chodzi tu więc, w szczególności o takie dziedziny jak prawo, moralność, etyka, filozofia czy teologia (religia). Odnośnie do zastosowań prawniczych, to analogia jest tu powszechnie postrzegana jako środek służący do wypełniania tzw. luk w prawie. Korzysta się z niej więc w sytuacji, gdy dla danego stanu faktycznego brak jest jakiejkolwiek reguły (normy) prawnej, która w sposób bezpośredni mogłaby w nim znaleźć zastosowanie. Wtedy właśnie w drodze analogii poszukuje się reguły, która swym zakresem obejmuje przypadki najbardziej zbliżone do przypadku nieuregulowanego, i na jej podstawie wydaje się wyrok. Po drugie, analogia pozwala na nie- zastosowanie takiej reguły prawa, która choć niewątpliwie obejmuje swą hipotezą aktualny przypadek, to jednak przyjęcie jej za podstawę rozstrzygnięcia byłoby z jakichś względów nie- pożądane. Co jednak jeszcze bardziej istotne, myślenie per analogiam jest rozumowaniem o wiele bardziej powszechnym, niż by się to z pozoru mogło wydawać. Istotnie, są uzasadnione powody, by sądzić, iż analogia jest obecna w każdym wnioskowaniu z norm prawnych. To znaczy, to właśnie ona pozwala przejść od ogólnej normy prawej do wydania rozstrzygnięcia w konkretnym stanie faktycznym. Kluczowe dla rozumowań opartych na analogii jest pojęcie podobieństwa. Mianowicie, ażeby móc stawiać wnioski za pomocą analogii konieczne jest ustalenie, czy porównywane przypadki są do siebie w wystarczającym (istotnym) stopniu podobne. Na zachodzenie takiego podobieństwa może wskazywać intuicja, identyczność relacji, jakie zachodzą wewnątrz porównywanych przedmiotów, wspólna ogólna zasada, czy to samo racjonalne uzasadnienie (ratio legis). Ponadto, podobieństwo w analogii może również polegać na wystąpieniu w obu przedmiotach tych samych faktów sprawczych, czyli faktów, które w pierwszym z nich zdecydowały o przypisaniu mu właśnie takich, a nie innych konsekwencji prawnych.
Słowa kluczowe:
analogia, rozumowanie, metoda, wnioskowanie, dedukcja, sylogizm prawniczy, luka w prawie, funkcja dowodowa, funkcja heurystycznaBibliografia
Alexander L., Sherwin E., Demystifying Legal Reasoning, Cambridge 2008.
Biegański W., Wnioskowanie z analogii, Lwów 1909.
Burton S. J., An Introduction to Law and Legal Reasoning, Austin 2007.
Brożek B., Rationality and Discourse. Towards a Normative Model of Applying Law, Warszawa 2007.
Brewer S., Exemplary Reasoning: Semantics, Pragmatics, and the Rational Force of Legal Argument by Analogy, 109 Harvard Law Review 923 (1995-1996).
Dworkin R., Taking Rights Seriously, Cambridge 1978.
Golding M. P., Legal Reasoning, Canada 2001.
Holyoak K. J., Thagard P., Mental Leaps. Analogy in Creative Thought, Cambridge 1995.
Hunter D., Teaching and Using Analogy in Law, Journal of the Association of Legal Writing Directors, t. 2., http://ssrn.com/absract=1089669.
Lamond G., Precedent and Analogy in Legal Reasoning, [w:] Stanford Encyclopedia of Philosophy, 2006, /plato.stanford.edu/entries/legal-reas-prec.
Legal Knowledge and Analogy. Fragments of Legal Epistemology, Hermeneutics and Linguistics, red. P. Nerhot, Dordrecht 1991.
Levi E. H., An Introduction to Legal Reasoning, Chicago 1949.
Leszczyński L., Zagadnienia teorii stosowania prawa. Doktryna i tezy orzecznictwa, Zakamycze 2004.
MacCormick N., Legal Reasoning and Legal Theory, Oxford 1978.
MacCormick N., Rhetoric and the Rule of Law. A Theory of Legal Reasoning, Oxford 2005.
Morawski L., Zasady Wykładni Prawa, Toruń 2006.
Nowacki J., Analogia legis, Warszawa 1966.
Perelman Ch., Olbrechts-Tyteca L., The New Rhetoric. A Treatise on Argumentation, tłum. J. Wilkinson i P. Weaver, Notre Dame 1969.
Posner R. A., The Problems of Jurisprudence, Cambridge 1990.
Raz J., The Authority of Law. Essays on Law and Morality, Oxford 1979.
Smoktunowicz E., Analogia w prawie administracyjnym, Warszawa 1970.
Sunstein C. R., Legal Reasoning and Political Conflict, New York 1996.
Weinreb L. L., Legal Reason. The Use of Analogy in Legal Argument, Cambridge 2005.
White J., Analogical reasoning, [w:] A Companion to Philosophy of Law and Legal Theory, 1999.
Uniwersytet Jagielloński
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.