Brak zwrotu opłaty sądowej jako przeszkoda do zawierania ugody pozasądowej

Karolina Kasprzak

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska


Abstrakt

„Nawet kiepska ugoda jest lepsza od najlepszego wyroku sądowego” (Morek, 2011, s. 86) – niniejsza teza wydaje się jak najbardziej uzasadniona, mając na uwadze nie tylko aspekty ekonomiczne, takie jak szybkość postępowania czy też jego koszty, ale także aspekty psychologiczne. Przyjmuje się bowiem, że zgodne porozumienie stron cechuje się większą motywacją do wykonania zobowiązań przez nich sformułowanych, niż te, które narzuca na nie sąd. W wypadku ugody powinny być realizowane interesy każdej ze stron (chociażby w części), dlatego mogą się one czuć zwycięzcami. W obliczu długich postępowań sądowych oraz wiążących się z nimi wysokimi kosztami niezbędne jest implikowanie do procedury cywilnej alternatywnych metod rozstrzygania sporów. Pomimo wzrastającego nacisku na przeprowadzenie reform, które nakłonią petentów do rozwiązywania sporów w drodze mediacji czy też ugody przed sądem, nowelizacji wymagają także unormowania dotyczące polubownego załatwienia sprawy na mocy ugody pozasądowej, kiedy spór już zawisł przed sądem, w szczególności w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Ustawa, 2005). Podkreślenia wymaga, że dążenie do ugodowego załatwienia spraw cywilnych jest jedną z podstawowych funkcji sądu.

Słowa kluczowe:

ugoda, mediacje, ugoda sądowa, ugoda pozasądowa, alternatywne metody rozwiązywania sporów



Buczkowski, P. (2010). Ugoda w prawie cywilnym materialnym i procesowym – wady i zalety. Przegląd Prawa Handlowego, 5, 39–44.

Feliga, P. (red.). (2023). Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz. LEX/el.

Gonera, K. (2012). Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz (wyd. 4). Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.

Misztal-Konecka, J. (2019). Ugoda w postępowaniu cywilnym. Studium z zakresu prawa polskiego na tle prawa rzymskiego. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Morek, R. (2011). Mediacja w sprawach cywilnych. Warszawa: Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pyziak-Szafnicka, M. (2011). W: J. Panowicz-Lipska (red.), Prawo zobowiązań – część szczegółowa. Seria: System Prawa Prywatnego 8. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.

Szpunar, A. (1995). Z problematyki ugody w prawie cywilnym. Przegląd Sądowy, 9, 4.

Zembrzuski, T. (red.). (2020). Kodeks postępowania cywilnego. Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym. Przepisy przejściowe. Komentarz do zmian. T. 1 i 2. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.

Pobierz

Opublikowane
2024-03-22


Kasprzak, K. (2024). Brak zwrotu opłaty sądowej jako przeszkoda do zawierania ugody pozasądowej. Przegląd Prawno-Ekonomiczny, (1), 45–60. https://doi.org/10.31743/ppe.16794

Karolina Kasprzak  karolina.kasprzak@adwokatura.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.