Akredytowanie rynku usług edukacyjnych. Aktualne rozwiązania prawne na przykładzie placówek kształcenia ustawicznego

Magdalena Pyter

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska
https://orcid.org/0000-0002-2203-0185


Abstrakt

Akredytacja będąca gwarantem jakości jest odpowiedzią na rozwój globalny w wielu dziedzinach życia społecznego. Taką dziedziną jest również kształcenie. Stąd też placówki kształcenia legitymujące się posiadaniem certyfikatu stanowią wiarygodne miejsce zdobywania nowych kompetencji. W artykule podjęto się próby przedstawienia problematyki akredytacyjnej na kanwie obowiązujących przepisów prawa. Za pomocą metody analizy normy prawnej jednoznacznie wskazano na zasadność zarówno ubiegania się o akredytację, jak i jej uzyskiwa­nia. W konkluzji sformułowano tezę, że w kontekście wartości, jaką jest akredy­tacja, powinna ona mieć cechy obligatoryjności, nie zaś – jak to jest w aktualnych przepisach prawa – jedynie fakultatywności.

 

Słowa kluczowe:

placówki kształcenia ustawicznego, jakość kształcenia, akredytacja, prawo oświatowe

Bartosiewicz A., VAT. Komentarz, wyd. 8, Warszawa 2014.

Drogosz-Zabłocka E., Minkiewicz B., System zapewnienia jakości kształcenia, w: Edukacja dla pracy, red. U. Sztanderska, E. Drogosz-Zabłocka, B. Minkiewicz, Warszawa 2007.

Dziewulak D., Kształcenie na odległość w wybranych państwach europejskich, Analizy BAS 2012, t. 85, nr 18.

Halonen S.M., Lomas T., A passionate way of being. A qualitative study revealing the passion spiral, International Journal of Psychological Research 2014, t. 7, nr 2.

Jakubaszek W., Człowiek w kontekście całożyciowej edukacji. Teoria i praktyka. Wybrane zagadnienia, Kraków 2016.

Juszczyk S., Edukacja na odległość. Kodyfikacja pojęć, reguł i procesów, Warszawa 2002.

Kształcenie zawodowe i ustawiczne a potrzeba rynku, red. B. Wołosiuk, M. Nowak, Biała Podlaska 2012.

Nowicki J., Wiśniewski P., Uczymy się przez całe życie. Przewodnik po kształceniu ustawicznym, Warszawa 2017.

Pierzchała E., Pierzchała J., Oświata w sferze usług publicznych, w: Administracj dóbr i usług publicznych, red. M. Woźniak, Warszawa 2013.

Pilich M., Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, wyd. 5, Warszawa 2013.

Półturzycki J., Kształcenie ustawiczne i jego konsekwencje dla edukacji, w: Kształcenie ustawiczne. Idee i doświadczenia, red. Z.P. Kruszewski, J. Półturzycki, E.A. Wesołowska, Płock 2003.

Prawo administracyjne, red. M. Wierzbowski, wyd. 13, Warszawa 2017.

Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz, red. M. Pilich., A. Olszewski, Warszawa 2017.

Pyter M., Balicki A., Prawo oświatowe. Komentarz, Warszawa 2017.

Społeczne skutki zmiany oświatowej w Polsce, red. M. Niezgoda, Kraków 2011.

Szewior K., Akredytacja w niemieckim szkolnictwie wyższym, Warszawa 2018.

Pobierz

Opublikowane
18-02-2021


Pyter, M. (2021). Akredytowanie rynku usług edukacyjnych. Aktualne rozwiązania prawne na przykładzie placówek kształcenia ustawicznego. Studia Prawnicze KUL, (1), 293–310. https://doi.org/10.31743/sp.10638

Magdalena Pyter 
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0002-2203-0185



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.