Wybrane instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w świetle najnowszych zmian

Anna Rogacka-Łukasik

Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie , Polska
https://orcid.org/0000-0002-6403-0730


Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie i analiza wybranych instrumentów wsparcia dla osób z niepełnospraw­nościami. W pierwszej kolejności uwagę poświęcono świadczeniom rodzinnym, takim jak zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, zwłaszcza w kontekście wskazania wzrastającej wyso­kości tych świadczeń w świetle ostatnich zmian. Następnie zaprezentowane zostały stosunkowo nowe instrumen­ty mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami w postaci Funduszu Solidarnościowego, jak również tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Poprzez analizę przywołanych instrumentów wsparcia dla osób z nie­pełnosprawnościami podjęto próbę sformułowania wniosków w kontekście oceny działań podejmowanych przez polski aparat państwowy, ale również przez pryzmat funkcji spełnianych przez omawiane świadczenia.

Słowa kluczowe:

osoby z niepełnosprawnościami, zabezpieczenie społeczne, świadczenia rodzinne

Auleytner J., Polityka społeczna w Polsce i w świecie, Warszawa 2011.

Borski M., Urzeczywistnianie idei humanizmu w kontekście zagwarantowania podstawowych praw osobom z niepełnosprawnościami, Sosnowiec 2017.

Galasiński D., Osoby niepełnosprawne czy z niepełnosprawnością?, Niepełnosprawność – Zagadnienia, Problemy, Rozwiązania 2013, nr 4.

Garbat M., Paszkowicz M.A., Polski system zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych, Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy 2004, nr 4.

Januszewska M., Mazurkiewicz B., Świadczenia rodzinne, Warszawa 2014.

Jończyk J., Prawo zabezpieczenia społecznego, Warszawa‒Kraków 2006.

Kawecka A., Małysa-Sulińska K., w: Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Komentarz, red. K. Małysa-Sulińska, Warszawa 2015.

Koczur W., Restytucja zdolności do pracy w polskim powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, Katowice 2010.

Kostrzewski L., 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami. Kiedy złożyć wniosek? Sprawdź kryteria i niezbędne formalności, http://wyborcza.biz/biznes/7,147582,25083031,500-zl-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami.html?disableRedirects=true [dostęp: 27.10.2020 r.].

Kwapisz K., Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz, Warszawa 2013.

Lewandowicz-Machnikowska M., w: Świadczenia rodzinne. Komentarz, red. R. Babińska-Górecka, M. Lewandowicz-Machnikowska, Wrocław 2010.

Matela-Marszałek W., 500 plus dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. ‒ jakie zmiany?, https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/niepelnosprawni/5171352,500-plus-dla-osob-niepelnosprawnych-w-2021-r-jakie-zmiany.html [dostęp: 21.05.2021 r.].

Mrozek P., Świadczenia rodzinne. Procedury i zasady przyznawania prawa do świadczeń rodzinnych w praktyce, Warszawa 2016.

Muszalski W., Prawo socjalne, Warszawa 2006.

Nitecki S., Świadczenia rodzinne. Procedura i tryb przyznawania, Wrocław 2009.

Oniszczuk J., Wolności i prawa socjalne oraz orzecznictwo konstytucyjne, Warszawa 2005.

Rojek-Socha P., Wzrasta liczba 500 plus dla niepełnosprawnych, https://www.prawo.pl/kadry/500-plus-dla-niepelnosprawnych-pazdziernik,491959.html [dostęp: 21.05.2021 r.].

Sapeta J., w: Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Komentarz, red. K. Małysa-Sulińska, Warszawa 2015.

Smyczyński T., Andrzejewski M., Prawo rodzinne i opiekuńcze, Warszawa 2018.

Świadczenia rodzinne. Komentarz, red. W. Maciejko, Warszawa 2014.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz, red. K. Antonów, Kraków 2004.

Uścińska G., Prawo zabezpieczenia społecznego, 2021 [wyd. el. Legalis].

Pobierz

Opublikowane
09-06-2022


Rogacka-Łukasik, A. (2022). Wybrane instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w świetle najnowszych zmian. Studia Prawnicze KUL, (2), 71–96. https://doi.org/10.31743/sp.11287

Anna Rogacka-Łukasik  arogacka@tlen.pl
Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie https://orcid.org/0000-0002-6403-0730



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.