Godna egzystencja a pomoc na rzecz osób bezdomnych

Agata Barczewska-Dziobek

Uniwersytet Rzeszowski , Polska
https://orcid.org/0000-0002-7514-9219


Abstrakt

Bezdomność jako problem towarzyszy współczesnym społeczeństwom z różnym nasileniem od wieków. Efektywna walka z wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa i bezdomności wydaje się podsta­wowym zadaniem demokratycznego państwa prawnego, opierającego swój byt na określonych wartościach, wśród których godność jest jedną z najważniejszych. W związku z tym, w sferze normatywnej w zakresie pomo­cy socjalnej państwa powinny znajdować się instrumenty gwarantujące godną egzystencję. Zadania admini­stracji określone w przepisach i ich rzeczywista realizacja uwidaczniają niewystarczający poziom tych środków, dlatego potrzebne są ich modyfikacje i zmiana w kierunku poprawy skuteczności działań na rzecz osób bez­domnych.

 

Słowa kluczowe:

bezdomność, godna egzystencja, skuteczność zadań państwa

Baranowski B., Ludzie gościńca w XVII–XVIII wieku, Łódź 1986.

Borski M., Godność człowieka jako wartość uniwersalna, Przegląd Prawa Publicznego 2014, nr 3.

Cendrowicz D., Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie pomocy osobom bezdomnym z perspektywy zasady pomocniczości, Warszawa 2020.

Chrapkowska-Zielińska A., Pomoc bezdomnym w Polsce. Aspekt historyczny, w: W kręgu problematyki bezdomności polskiej, red. A. Duracz-Walczak, Warszawa–Gdańsk 2002.

Dębski M., Przyczyny bezdomności i powody pozostawania w niej. Typologie i kwestie sporne, w: Problem bezdomności w Polsce. Wybrane aspekty, red. M. Dębski, Gdańsk 2011.

FEANTSA, Housing Rights Watch. Karta praw osób w kryzysie bezdomności, https://www.feantsa.org/public/user/Resources/News/Polish_Homeless_Bill_of_Rights.pdf [dostęp: 19.12.2023 r.].

Giełda M., Godność człowieka w otoczeniu administracji publicznej – wybrane zagadnienia, Acta Universitatis Wratislaviensis nr 3802. Przegląd Prawa i Administracji 2017, nr 111. (Crossref)

Granat M., Godność człowieka z art. 30 Konstytucji RP jako wartość i norma prawna, Państwo i Prawo 2014, z. 8.

Leś E., Zarys historii dobroczynności i filantropii w Polsce, Warszawa 2001.

Małecka-Łyszczek M., Mędrzycki R., Osoby ubogie, niepełnosprawne i bezdomne w systemie pomocy społecznej, Warszawa 2021 [wyd. el. LEX].

Mędrzycki J., Zadania administracji publicznej w zakresie przeciwdziałania bezdomności. Studium administracyjnoprawne, Warszawa 2017. (Crossref)

Miruć A., Pomoc społeczna w Polsce powojennej – do wejścia w życie ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej, Administracja. Teoria – Dydaktyka – Praktyka 2009, nr 2.

Moraczewska B., Bezdomność. Definicja, problemy, rozwiązania obecne oraz historyczne odwołanie do ludzi luźnych, Studia Gdańskie. Wizje i Rzeczywistość 2013, t. 10.

Mrozek J.J., Godność osoby ludzkiej jako źródło praw człowieka i obywatela, Civitas et Lex 2014, nr 1. (Crossref)

NIK, Informacja o wynikach kontroli: działania wspierające i aktywizujące osoby bezdomne, https://www.nik.gov.pl/plik/id,22486,vp,25161.pdf [dostęp: 19.12.2023 r.].

Nowicki M., O prawa obywatelskie dla bezdomnych, w: W kręgu problematyki bezdomności polskiej, red. A. Duracz-Walczak, Warszawa–Gdańsk 2002.

Ploszka A., Bezdomność a prawa człowieka, Państwo i Prawo 2015, z. 8.

Ronikier J., Rada Główna Opiekuńcza (RGO), Tarcza i Uprawa – wspólne kierunki działania, Wiadomości Ziemiańskie 2007, nr 32.

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich i Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich – istotne problemy w obszarze przeciwdziałania bezdomności i wsparcia osób w kryzysie bezdomności, wymagające inicjatywy ze strony organów władzy publicznej, Warszawa, 12.10.2020, https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Stanowisko%20KE%20podsumowanie%20

dzia%C5%82alno%C5%9Bci%2C%20apel%20do%20w%C5%82adz%2C%2012.10.2020.pdf [dostęp: 19.12.2023 r.].

Tuleja P., w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, red. P. Tuleja, wyd. 2, 2021 [baza danych LEX].

Pobierz

Opublikowane
27-03-2024


Barczewska-Dziobek, A. (2024). Godna egzystencja a pomoc na rzecz osób bezdomnych. Studia Prawnicze KUL, (1), 7–19. https://doi.org/10.31743/sp.17073

Agata Barczewska-Dziobek  abarczewska@ur.edu.pl
Uniwersytet Rzeszowski https://orcid.org/0000-0002-7514-9219



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.