Ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży

Przemysław Mroczkowski

Uniwersytet Warszawski , Polska
https://orcid.org/0000-0001-8947-6360


Abstrakt

Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie o możliwy zakres ograniczeń w handlu detalicznym napojami alkoholowymi w godzinach nocnych, czyli od godziny 22.00 do 6.00. Ograniczenia te mogą zostać wprowadzone w drodze uchwały rady gminy. W artykule ustalono, że takie ograniczenie stanowi ogranicze­nie swobody działalności gospodarczej, a więc musi spełniać wymogi konstytucyjne. Udowodniono, że do ograniczeń tych ma zastosowanie zarówno art. 22, jak i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Ograniczenia muszą zatem być konieczne, proporcjonalne i ukierunkowane na ochronę określonego interesu publicznego. Sądy admini­stracyjne stosują te kryteria w analizie zgodności z prawem tego rodzaju ograniczeń. Odwołano się do nich, aby odpowiedzieć na główne pytania badawcze: jakie są możliwe ograniczenia handlu detalicznego napoja­mi alkoholowymi w nocy w obecnych ramach ustawowych i jak odpowiadają one standardowi określonemu w Konstytucji RP.

Słowa kluczowe:

ograniczenie swobody działalności gospodarczej, handel detaliczny alkoholem, ograniczenia handlu detalicznego alkoholem w nocy, proporcjonalność, proporcjonalność w orzeczeniach sądu administracyjnego



Banaszak B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, wyd. 2, Warszawa 2012 [baza danych Legalis].

Biliński M., Żurawik A., Zasada społecznej gospodarki rynkowej w Konstytucji RP, w: System Prawa Administracyjnego, t. 8A. Publiczne prawo gospodarcze, red. R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel, wyd. 2, Warszawa 2018.

Chauvin T., Stawecki T., Winczorek P., Wstęp do prawoznawstwa, wyd. 9, Warszawa 2014.

Gajewski S., w: Ustawy samorządowe. Komentarz, red. S. Gajewski, A. Jakubowski, Warszawa 2018 [baza danych Legalis].

Lewicki M., Wybrane aspekty kompetencji prawotwórczych gmin w świetle znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Samorząd Terytorialny 2019, nr 4. (Crossref)

Misiejko A., Nowe przepisy regulujące gminne uchwały z zakresu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi – aspekty wybrane, Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny 2018, nr 4 (7), DOI: 10.7172/2299-5749.IKAR.4.7.5.

Mroczkowski P., Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców w samorządzie gminnym, w: Samorządy jako formy demokracji uczestniczącej, red. M. Chrzanowski, J. Sobczak, Lublin 2016.

Płonka-Bielenin K., Gminne akty prawa miejscowego wydawane na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wnioski i postulaty, Przegląd Prawa Publicznego 2019, nr 6.

Rokicka-Murszewska K., w: Ustawy samorządowe. Komentarz, red. S. Gajewski, A. Jakubowski, Warszawa 2018 [baza danych Legalis].

Szydło M., w: Konstytucja RP, t. 1. Komentarz do art. 1–86, red. L. Bosek, M. Safjan, Warszawa 2016 [baza danych Legalis].

Wajda P., Rola decyzji administracyjnej w nadzorze nad polskim systemem finansowym, Warszawa 2009.

Zaradkiewicz K., w: Konstytucja RP, t 1. Komentarz do art. 1–86, red. L. Bosek, M. Safjan, Warszawa 2016 [baza danych Legalis].

Pobierz

Opublikowane
27-09-2022


Mroczkowski, P. (2022). Ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży. Studia Prawnicze KUL, (3), 227–244. https://doi.org/10.31743/sp.8046

Przemysław Mroczkowski  p.mroczkowski@uw.edu.pl
Uniwersytet Warszawski https://orcid.org/0000-0001-8947-6360



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.