Accident Compensation System – jako przykład systemu naprawienia szkody na osobie w Nowej Zelandii – wybrane zagadnienia w ujęciu historycznym

Aneta Biały

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska
https://orcid.org/0000-0001-7159-5601


Abstrakt

Problematyka przedstawiona w niniejszym opracowaniu ma charakter historyczny i stanowi wstęp do kolejnych opracowań szczegółowych. Jej celem jest przedstawienie zarysu kształtowania się systemu naprawienia szkody na osobie doznanej przede wszystkim w związku z wykonywaniem pracy lub uszkodzeniem ciała będącego następstwem zdarzenia drogowego w Nowej Zelandii. Nie są to oczywiście jedyne sytuacje uzasadniające wystąpienie przez poszkodowanego z roszczeniem o wypłatę świadczeń, ale z całą pewnością stanowiące kategorię centralną.

W opracowaniu wskazano na kontekst historyczny, ponieważ nie pozostaje on bez znaczenie na kształt regulacji obecnej. Zasadniczo należy stwierdzić, że przyjęte w 1972 roku rozwiązania, chociaż na zmieniane na przestrzeni lat, zachowały swoją podstawę na której system (Accident Compensation System) opiera się do dnia dzisiejszego.

Słowa kluczowe:

naprawienie szkody, szkoda na osobie, wypadek przy pracy, zdarzenie drogowe

Blair A.P., Accident Compensation in New Zealand, Wellington 1983.

Blair A.P., Accident Compensation in New Zealand: The Law Relating to Compensation for Personal Injury by Accident in New Zealand, Wellington 1978.

Cheer U., Social Policy Implications Arising from Legal Aspects of New Zealand’s Latest Accident Compensation Scheme [online], Social Policy Journal of New Zealand 1995, nr 5, https://www.msd.govt.nz/about-msd-and-our-work/publications-resourc­es/journals-and-magazines/social-policy-journal/spj05/05-accident-compensa­tion.html [dostęp: 27.07.2019 r.].

Duffy QC A., The Common-Law Response to the Accident Compensation Scheme, Vic­toria University of Wellington Law Review 2003, t. 34.

Mathieson D.L., Reports of Committees. Royal Commission of Inquiry: Compensation for Personal Injury in New Zealand, The Modern Law Review 1968, t. 81.

Owen R.E., Compensation Dor Personal Injury in New Zealand, Report of Royal Com­mission of Inquiry, Wellington 1967.

Palmer G., Compensations for Incapacity: A Study of Law and Social Change in New Zealand and Australia, Wellington 1979.

Palmer G., The Design of Compensation System: Tort Principles Rule, O.K.?, Valpara­iso University Law Review [1995], t. 29, nr 3.

The Law of Torts in New Zealand, red. S. Todd i in., Wellington 2013.

Todd S., Forty Years of Accident Compensation in New Zealand, Thomas M. Cooley Law Review 2011, t. 28.
Pobierz

Opublikowane
30-09-2019


Biały, A. (2019). Accident Compensation System – jako przykład systemu naprawienia szkody na osobie w Nowej Zelandii – wybrane zagadnienia w ujęciu historycznym. Studia Prawnicze KUL, (3), 7–20. https://doi.org/10.31743/sp.8880

Aneta Biały  anetabialy1@wp.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0001-7159-5601



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.