Kryterium wiedzy i umiejętności jako wymóg dla stałych mediatorów – glosa do wyroku WSA w Poznaniu z 25 stycznia 2018 r., III SA/Po 634/17

Marek Dąbrowski

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska
https://orcid.org/0000-0002-7907-0989


Abstrakt

Przedmiotem glosy są rozważania odnoszące się do kryterium wiedzy i umiejętności jako jednego z wymogów od osób ubiegających się o wpis na listę stałych mediatorów, w kontekście stanowiska wyrażonego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oraz stanowiska organu I i II instancji przedstawionego w glosowanym orzeczeniu. Ponadto rozważania obejmują również rolę prezesów sądów okręgowych w ocenie dokumentów mających świadczyć o posiadaniu kwalifikacji przez kandydatów na stałych mediatorów, ze skoncentrowaniem się na umiejętnościach, które błędnie utożsamiane są w glosowanym orzeczeniu z doświadczeniem w zakresie prowadzenia rzeczywistych mediacji.

Słowa kluczowe:

wiedza i umiejętności, stały mediator, lista stałych mediatorów

Bieńkowska E., O potrzebie ujednolicenia regulacji dotyczących mediatorów i mediacji w systemie polskiego prawa, w: Mediacja dla każdego, red. L. Mazowiecka, War­szawa 2010.

Broński W., M. Dąbrowski, Status prawny mediatora w sprawach cywilnych. Stan obecny i propozycje zmian, Roczniki Nauk Prawnych 2014, nr 4.

Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, teksty, wzory i formularze, red. E. Iserzon, J. Starościak, Warszawa 1970.

Morawski L., Zasady wykładni prawa, Toruń 2010.

Pękala M., Dobry mediator – czyli kto? Kwalifikacje zawodowe mediatorów w świetle opinii ekspertów, w: Mediacja. Teoria, normy, praktyka, red. K. Płeszka i in., War­szawa 2017.

Słownik języka polskiego, t. 3, red. M. Szymczak, Warszawa 1981.

Słownik współczesnego języka polskiego, red. B. Dunaj, Warszawa 1996.

Materiały źródłowe ze stron internetowych:

Diagnoza stanu stosowania mediacji oraz przyczyn zbyt niskiej w stosunku do oczeki­wanej popularności mediacji – Raport końcowy, https://www.mediacja.gov.pl/ files/doc/rk-mediacje-agrotec-02.09.pdf [dostęp: 10.07.2019 r.].

Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 19 czerwca 2015 r. w przedmiocie rzą­dowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilne­go oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/druk. xsp?nr=3432 [dostęp: 17.07.2019 r.].

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych me­tod rozwiązywania sporów z dnia 22 maja 2015 r., Druk Nr 3432, http:// www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/druk.xsp?nr=3432 [dostęp: 14.11.2018 r.].

Społeczna Rada do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, Standardy szkolenia mediatorów uchwalone przez Radę w dniu 29 października 2007 roku, https://www.mediacja. gov.pl/files/doc/8%20Standardy%20szkolenia%20mediator%C3%B3w.pdf [dostęp: 12.07.2019 r.].

Pobierz

Opublikowane
30-09-2019


Dąbrowski, M. (2019). Kryterium wiedzy i umiejętności jako wymóg dla stałych mediatorów – glosa do wyroku WSA w Poznaniu z 25 stycznia 2018 r., III SA/Po 634/17. Studia Prawnicze KUL, (3), 211–231. https://doi.org/10.31743/sp.8909

Marek Dąbrowski 
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0002-7907-0989



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.