Kilka uwag na temat doliczania darowizn do substratu zachowku
Oktawian Olejek
Uniwersytet Śląski , PolskaAbstrakt
Artykuł koncentruje się na zagadnieniu uwzględnienia darowizn przy ustalania prawa do zachowku. Poruszona problematyka dotyczy wykładni pojęcia darowizny przy obliczaniu zachowku, a w szczególności czy chodzi o darowiznę zdefiniowaną w przepisie art. 888 Kodeksu cywilnego, czy też o inne czynności zdziałane donandi causa mając na uwadze szczególny cel instytucji zachowku zmierzający do zabezpieczenia interesów spadkowych najbliższej rodziny zmarłego spadkodawcy.
Słowa kluczowe:
zachowek, darowizna, wartość przedmiotu darowizny, nieodpłatne zniesienie współwłasności, umowa majątkowa małżeńskaBibliografia
Drozd E., Podstawowe zagadnienia konstrukcyjne umowy z następcą, Rejent 1991, nr 3.
Durka J., Przekazywanie gospodarstw rolnych następcy na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin, Nowe Prawo 1978, nr 11/12.
Dyoniak A., Ochrona rodziny w razie śmierci jednego z małżonków, Warszawa–Poznań 1990.
Kodeks cywilny. Komentarz, t. 4. Spadki, red. A. Kidyba, Warszawa 2008.
Księżak P., Zachowek w polskim prawie spadkowym, Warszawa 2012.
Pastuszko R., Umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy jako podstawa wpisu w księdze wieczystej, Rejent 2004, nr 9.
Skowrońska-Bocian E., Testament w prawie polskim, Warszawa 2004.
Sokołowski K.P., Forma aktu notarialnego, uzupełnienie zachowku oraz ustalenie schedy spadkowej a „negotium mixtum cum donatione”, Rejent 2011, nr 7/8.
Stecki L., Zaliczanie darowizn między spadkobiercami darczyńcy, Acta Universitatis Nicolai Copernici. Nauki Humanistyczno-Społeczne. Prawo 1976, z. 75.
Stecki L., Darowizna, Toruń 1998.
Szpunar A., Uwagi o obliczaniu wysokości zachowku, Rejent 2002, nr 4.
Szpunar A., Uwagi o prawie do zachowku, Rejent 2002, nr 6.
Wójcik S., F. Zoll, Testament, Studia Prawa Prywatnego 2006, z. 2.
Uniwersytet Śląski
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.