Time limits for raising a set-off defence in a civil trial

Karol Skrodzki

Uniwersytet w Białymstoku , Polska
https://orcid.org/0000-0003-2131-4159


Abstrakt

Artykuł omawia regulację przepisu art. 2031 § 2 K.p.c., ustanawiającą ograniczenia czasowe w podnoszeniu zarzutu potrącenia w procesie cywilnym. Analiza koncentruje się w szczególności wokół trzech kwestii. Rozumienia (definicji) zarzutu potrącenia, co przekłada się na zakres zastosowania ograniczeń czasowych wynikających z art. 2031 § 2 K.p.c. Wyłączenia przez ten przepis możliwości powoływania się na potrącenie w sytuacji, gdy miało ono miejsce po wdaniu się w spór co do istoty sprawy. Ponadto artykuł wskazuje na problemy interpretacyjne wynikające z powiązania terminu na podniesienie zarzutu potrącenia z wymagalnością wierzytelności pozwanego. Przeprowadzone rozważania pozwalają końcowo na przedstawienie propozycji interpretacji art. 2031 § 2 K.p.c. oraz wysunięcie postulatów de lege ferenda.

Słowa kluczowe:

potrącenie, zarzut potrącenia, obrona pozwanego w procesie

Błaszczak Ł., Zarzut potrącenia w procesie cywilnym (art. 2031 K.p.c.), Warszawa 2019.

Cieślak S., Funkcje zarzutu potrącenia w procesie cywilnym oraz w postępowaniu upadłościowym, Transformacje Prawa Prywatnego 2020, no. 1.

Górowski J., w: Kodeks postępowania cywilnego, vol. 2: Komentarz: Art. 2051–42412, ed. A. Marciniak, Warszawa 2019.

Kostwiński M., Zarzut potrącenia w postępowaniu nakazowym, Transformacje Prawa Prywatnego 2020, no. 1.

Kozak J., Rola potrącenia w procesie cywilnym, Nowe Prawo 1983, no. 12–13.

Naworski J.P., Glosa do wyroku SN z 23 października 2001 r., I CKN 323/99, Prawo Spółek 2005, no. 2.

Olaś A., Dopuszczalność zarzutu potrącenia w postępowaniu cywilnym – uwagi na tle projektu Ministra Sprawiedliwości ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 27.11.2017 r., Polski Proces Cywilny 2019, no. 2.

Stawicka E., Czy i w jakim zakresie zarzut potrącenia podniesiony w procesie przerywa bieg przedawnienia roszczenia zgłaszanego do tego potrącenia?, Palestra 2008, no. 9–10.

Pyziak-Szafnicka M., Potrącenie w prawie cywilnym, Kraków 2002.

Sadza A., Zarzut spełnienia świadczenia jako podstawa powództwa opozycyjnego (art. 840 § 1 pkt 2 in fine K.p.c.) – konsekwencje dla wykładni przepisów o potrąceniu w procesie cywilnym, Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2019, no. 8.

Stępniak L., Potrącenie w procesie cywilnym, Studia Prawnicze 1973, issue 35.

Szanciło T., in: T. Szanciło, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Art. 1–50539, Warszawa 2019.

Telenga P., in: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz do wybranych przepisów nowelizacji 2019, ed. A. Jakubecki, Warszawa 2019.

Torbus A., Roszczenie nadające się do potrącenia jako warunek dopuszczalności powództwa wzajemnego, in: Wokół problematyki cywilnoprocesowej. Studium teoretycznoprawne. Księga pamiątkowa dla uczczenia pracy naukowej Profesora Kazimierza Korzana, ed. A. Nowak, Katowice 2001.

Torbus A., Procesowy zarzut potrącenia, in: Rozprawy z prawa prywatnego. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Wojciechowi Popiołkowi, eds. M. Pazdan, M. Jagielska, E. Rott-Pietrzyk, M. Szpunar, Warszawa 2017.

Torbus A., in: Kodeks postępowania cywilnego. Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym. Przepisy przejściowe. Komentarz do zmian, ed. T. Zembrzuski, Warszawa 2019.

Wolak G., O formie złożenia oświadczenia woli o potrąceniu oraz zarzutu potrącenia, Monitor Prawniczy 2010, no. 23.

Zagrobelny K., w: Kodeks cywilny. Komentarz, eds. E. Gniewek, P. Machnikowski, Warszawa 2017.


Opublikowane
11-06-2021


Skrodzki, K. (2021). Time limits for raising a set-off defence in a civil trial. Studia Prawnicze KUL, (4), 81–97. https://doi.org/10.31743/sp.9205

Karol Skrodzki  k.skrodzki@uwb.edu.pl
Uniwersytet w Białymstoku https://orcid.org/0000-0003-2131-4159



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.