Odwołanie do Maryi w polskim prawie

Grzegorz Maroń

Uniwersytet Rzeszowski , Польша
https://orcid.org/0000-0002-3861-9103


Аннотация

Pobożność maryjna Polaków znajduje swoje odzwierciedlenie w polskim prawie. Literalne odwołania do Matki Bożej zawierają akty prawne naczelnych organów władzy publicznej, jak i akty stanowione przez organy samorządu terytorialnego. Akty te przejawiają duże zróżnicowanie co do kategoryzacji i miejsca w systemie źródeł prawa. Większość z nich nie budzi zastrzeżeń natury konstytucyjnej, legalność innych jest kwestią nieoczywistą (np. uchwała rady miasta wyrażająca wolę ustanowienia Maryi patronką miasta), nieliczne zaś stoją w sprzeczności z zasadą religijnej, światopoglądowej i filozoficznej bezstronności władz publicznych. Symboliczny wymiar odwołań w prawie do Maryi – np. obecność wizerunku Maryi w herbach gmin czy nazwanie imieniem Maryi publicznej ulicy – dowodzi responsywności polskiego porządku prawnego wobec przekonań religijnych części swych obywateli, zarazem nie przecząc paradygmatowi rozdziału Kościoła od państwa i nie naruszając praw i wolności innych osób.

Ключевые слова:

Maryja, prawo, polski porządek prawny

Bartmiński J., Stereotypy mieszkają w języku: studia etnolingwistyczne, Lublin 2007.

Bączek P., Matka Boża – fundament Polski, „Niedziela” 2013, nr 18.

Brzozowski W., Bezstronność światopoglądowa władz publicznych, [w:] A. Mezglewski (red.), Leksykon prawa wyznaniowego, Warszawa 2014.

Brzozowski W., Bezstronność światopoglądowa władz publicznych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2011.

Gołdyn P., Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku, Warszawa 2008.

Gołdyn P., Maryja w herbach miast polskich, „Salvatoris Mater” 2000, nr 2.

Janyga W., Przestępstwo obrazy uczuć religijnych w polskim prawie karnym w świetle współczesnego pojmowania wolności sumienia i wyznania, Warszawa 2010.

Lewandowski J., Naród w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 1982.

Lipscher W., Teologia polityczna Jana Pawła II, „Teologia Polityczna” 2005-2006, nr 3.

Maroń G., Osoba świętego Jana Pawła II w polskim porządku prawnym, Warszawa 2016.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Sejmu i Senatu RP w świetle zasady religijnej, światopoglądowej i filozoficznej bezstronności władz publicznych, [w:] M. Skwarzyński, P. Steczkowski (red.), Polityka wyznaniowa a prawo III Rzeczypospolitej, Lublin 2016.

Maroń G., „Uchwały problemowe” organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie uchwał dotyczących zagadnień bioetycznych, „Samorząd Terytorialny” 2016, nr 1-2.

Maroń G., Bóg w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Wyznaniowego” 2014, t. 6.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Publicznego” 2014, nr 3.

Maroń G., Uchwały okolicznościowe Senatu w polskim porządku prawnym, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2014, nr 3.

Maroń G., Wstęp do prawoznawstwa, Rzeszów 2011.

Rey T., The Politics of Patron Sainthood in Haiti: 500 Years of Iconic Struggle, „The Catholic Historical Review” 2002, vol. 88, nr 3.

Zaręba S., Współczesny katolicyzm polski. Ile tradycji, ile zmiany?, „Przegląd Religioznawczy” 2010, nr 3.


Опубликован
2016-03-06


Maroń, G. (2016). Odwołanie do Maryi w polskim prawie. Журнал Studia Prawnicze KUL, (1), 53–79. https://doi.org/10.31743/sp.4924

Grzegorz Maroń 
Uniwersytet Rzeszowski https://orcid.org/0000-0002-3861-9103



Лицензия

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.