Świadczenie pieniężne przysługujące policjantowi przywróconemu do służby w Policji za okres pozostawania poza służbą – wybrane zagadnienia

Paweł Stanisław Gacek

Komenda Głowna Policji , Польша
https://orcid.org/0000-0001-6365-3146


Аннотация

Artykuł w całości został poświęcony instytucji świadczenia pieniężnego przyznawanego w związ­ku z przywróceniem policjanta do służby w Policji, która zawarta jest w art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwiet­nia 1990 r. o Policji. Przywrócenie do służby następuje z mocy prawa z chwilą zmaterializowania się przesłanek określonych w art. 42 ust. 1 lub ust. 7 ustawy o Policji. Konsekwencją przywrócenia do służby jest obowiązek przyznania policjantowi świadczenia pieniężnego za okres pozostawania poza służbą. Jego przyznanie jest ob­ligatoryjne, natomiast jego wysokość określa organ administracyjny. Przepis art. 42 ust. 5 ustawy o Policji okre­śla minimalną i maksymalną wysokość tego świadczenia. Dokonano również omówienia charakteru prawnego tej instytucji oraz podmiotów uprawnionych do jej stosowania

 

Ключевые слова:

Policja, policjant, stosunek służbowy, przywrócenie do służby, zwolnienie ze służby, świadczenie pieniężne



Czebotar Ł. i in., Ustawa o Policji. Komentarz, Warszawa 2015.

Gacek P., Nawiązanie stosunku służbowego z funkcjonariuszem Policji, Administracja. Teoria, Dydaktyka, Praktyka 2011, nr 2 (23).

Gacek P., Odwołanie od rozkazu personalnego, Przegląd Policyjny 2016, nr 3 (123).

Gacek P., Przesłanki negatywne stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego o nawiązaniu, zmianie albo rozwiązaniu stosunku służbowego z funkcjonariuszem Policji, Administracja. Teoria, Dydaktyka, Praktyka 2017, nr 3 (48).

Gacek P., Przesłanki pozytywne stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego o nawiązaniu, zmianie albo rozwiązaniu stosunku służbowego z funkcjonariuszem Policji, Administracja. Teoria, Dydaktyka, Praktyka 2016, nr 4 (45).

Gacek P., Stwierdzenie nieważności rozkazu personalnego o nawiązaniu, zmianie albo rozwiązaniu stosunku służbowego, Państwo i Prawo 2018, z. 8.

Hanausek T., Ustawa o Policji. Komentarz, Kraków 1996.

Hanausek T. i in., Prawo Policyjne. Komentarz, t. 1, red. S. Sagan, Katowice 1992.

Kacprzak J., Stosunki służbowe w formacjach zmilitaryzowanych – charakter prawny, ochrona sądowa, Przegląd Policyjny 1994, nr 1 (33).

Kotowski W., Ustawa o Policji. Komentarz, Warszawa 2008.

Kuczyński T., Stosunki służbowe służb zmilitaryzowanych (mundurowych), w: System Prawa Administracyjnego, t. 11. Stosunek służbowy, red. R. Hauser, Z. Niewiadomski, A. Wróbel, Warszawa 2011.

Kuczyński T., Wybrane problemy orzecznictwa sądowoadministracyjnego w sprawach z zakresu stosunków służbowych, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego 2010, nr 5-6 (32-33).

Leksykon policyjny, red. W. Pływaczewski, G. Kędzierska, Szczytno 2001.

Liwo M., Status służb mundurowych i funkcjonariuszy w nich zatrudnionych, Warszawa 2013.

Maciejko W., Osobowe prawo administracyjne, Warszawa 2008.

Maciejko W., Korcz-Maciejko A., Postępowanie w sprawach osobowych w Policji, Wrocław 2010.

Maciejko W., Rojewski M., Suławko-Karetko A., Prawo administracyjne. Zarys wykładu części szczególnej, Warszawa 2011.

Nowikowska M., Uwagi do art. 42, w: Ustawa o Policji. Komentarz, red. K. Chałubińska--Jentkiewicz, J. Kurek, Warszawa 2020 [wyd. el. Legalis].

Opaliński B., Rogalski M., Szustakiewicz P., Uwagi do art. 42, w: Ustawa o Policji. Komentarz, wyd. 1, Warszawa 2015 [wyd. el. Legalis].

Paśnik J., Prawo dyscyplinarne w Polsce, Warszawa 2000.

Szankin T., Służba w Policji, w: M. Czuryk, M. Karpiuk, J. Kostrubiec, K. Orzeszyna Prawo policyjne, red. M. Czuryk i in., Warszawa 2014.

Szustakiewicz P., Istota stosunku służbowego, w: Stosunek służbowy w formacjach mundurowych, red. W. Maciejko, P. Szustakiewicz, Warszawa 2016 [wyd. el. Legalis].

Ura E., Ura E., Prawo administracyjne, Warszawa 2004.

Wieczorek M., Charakter prawny stosunków służbowych funkcjonariuszy służb mundurowych, Toruń 2017.

Zieliński T., Stosunek prawa pracy do prawa administracyjnego, Warszawa 1977.

Zorska M., Komentarze do ustaw z 31 stycznia 1950 r. o stosunku służbowym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i z 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i ich rodzin, Warszawa 1960.


Опубликован
2021-07-12


Gacek, P. S. (2021). Świadczenie pieniężne przysługujące policjantowi przywróconemu do służby w Policji za okres pozostawania poza służbą – wybrane zagadnienia. Журнал Studia Prawnicze KUL, (2), 5–22. https://doi.org/10.31743/sp.9758

Paweł Stanisław Gacek  p.gacek@wp.pl
Komenda Głowna Policji https://orcid.org/0000-0001-6365-3146



Лицензия

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.