O czasopiśmie

Ukazujące się od 2002 r. czasopismo „Verbum Vitae” jest kwartalnikiem biblijno-teologicznym wydawanym przez Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Każdy rocznik kwartalnika publikowany jest w czterech zeszytach: tematycznych (z. 1 i z. 3) i ogólnoteologicznych (z. 2 i z. 4).

Pierwszy i trzeci zeszyt każdego rocznika ma charakter tematyczny. Zeszyty te poświęcone są konkretnemu problemowi teologicznemu, który może traktowany z wielu perspektyw, np. biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, liturgicznej czy socjologicznej. Zeszyty drugi i czwarty kwartalnika mają charakter ogólnoteologiczny. Publikowane są w nim artykuły teologiczne w języku angielskim tematycznie niezwiązane z problemami dyskutowanymi w zeszytach tematycznych kwartalnika, pierwszym i trzecim. Kwartalnik jest otwarty na autorów różnych specjalizacji teologicznych.

ISSN 1644-8561 (wersja drukowana)
ISSN 2451-280X (wersja on-line)

"Verbum Vitae" jest indeksowane jako Q1 w klasie czasopism teologicznych przez Scimago Journal & Country Rank. 

Czasopismo indeksują następujące bazy:

Według najnowszej ewaluacji Ministerstwa Nauki (05.01.2024), kwartalnik „Verbum Vitae” otrzymał 100 pkt

 

CEL I ZAKRES TEMATYCZNY 

Ukazujące się 2002 r. "Verbum Vitae" jest kwartalnikiem wydawanym przez Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pierwszy i trzeci zeszyt każdego rocznika ma charakter tematyczny. Zeszyty te poświęcone są konkretnemu problemowi teologicznemu, który winien być traktowany z wielu perspektyw, np. biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, liturgicznej czy socjologicznej. W zeszycie drugim i czwartym publikowane są artykuły teologiczne tematycznie niezwiązane z problemami dyskutowanymi w zeszytach tematycznych kwartalnika. Ostatnia sekcja każdego zeszytu dedykowana jest recenzjom najnowszych monografii i prac zbiorowych traktujących o tematach teologicznych.

Z racji swego interdyscyplinarnego podejścia kwartalnik skupia autorów i czytelników nie tylko spośród grona biblistów, ale teologów różnych specjalizacji. Celem pisma jest prezentacja rzetelnej wiedzy i kompetentnej wykładni danego tematu, zwykle żywo dyskutowanego przez współczesne społeczeństwo. Celem kwartalnika jest zatem przekazanie teologicznie zaawansowanemu i dociekliwemu czytelnikowi solidnej wiedzy, ale także pogłębianie dialogu pomiędzy różnymi teologicznymi specjalizacjami, jak również między teologią i współczesną nauką.

Za sprawą rzetelnej procedury recenzyjnej, czasopismo dokłada starań, aby publikowane w nim teksty odzwierciedlały najnowszą międzynarodową dyskusję dotyczącą prezentowanych tematów. W istocie, odniesienie do najnowszej, aktualnie toczonej debaty czy dyskusji jest warunkiem sine qua non, aby zgłoszony artykuł mógł zostać opublikowany. Jako że czytelnicy kwartalnika rekrutują się zasadniczo ze świata akademickiego, zarówno  spośród wykładowców, jak i studentów, redakcja dołożyła starań, aby publikacje były dostępne w jak najdogodniejszej formule, zwłaszcza poprzez otwarty dostęp (open-access) oraz indeksowanie artykułów w uznanych akademickich bazach pełnotekstowych.

 

POLITYKA OPEN ACCESS

Czasopismo funkcjonuje w formule Open Access, co oznacza, że cała jego zawartość jest dostępna bez opłat dla użytkownika lub jej/jego instytucji. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, przeszukiwać lub korzystać z pełnych tekstów artykułów, czy też używać ich w każdym prawem dozwolonym celu, bez proszenia o zgodę wydawcy bądź autora. Pozostaje to w zgodzie definicją BOAI dotyczącą wolnego dostępu.

Kwartalnik "Verbum Vitae", stosując zasadę bezpośredniego dostępu do jego treści (open access), hołduje zasadzie, że darmowe udostępnianie czytelnikom treści badań naukowych przyczynia się do szerszej wymiany wiedzy w wymiarze światowym.


POLITYKA CENOWA

"Verbum Vitae" nie pobiera opłat od autorów chcących opublikować swój artykuł bądź recenzję. Nie pobiera się zatem opłat za zgłoszenie tekstu do publikacji, proces redakcyjny i recenzyjny, opublikowanie tekstu on-line i drukiem, ilość stron, użycie kolorów czy też obrazów i zdjęć.