Wykładnia in dubio pro naturam w prawie polskim

Bartosz Rakoczy

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu , Polska


Abstrakt

Istnieją w pełni uzasadnione podstawy, aby de lege lata podjąć rozważania nad wykładnią in dubio pro naturam. Argumenty przemawiające za i przeciw są ważkie, ale chyba szala przechyla się w stronę myślenia międzypokoleniowego, a to sprzyja wykładni na korzyść środowiska. Być może właśnie zasada zrównoważonego rozwoju będzie stanowiła normatywny punkt wyjścia dla tej dyrektywy wykładni. Być może czas wreszcie rozważyć, czy partykularny interes jednostki, choć niezwykle ważny nie powinien ustąpić interesowi zdrowia i życia ogółu i docelowo także i tej jednostki?

Słowa kluczowe:

środowisko, ochrona środowiska, wykładnia, zasada zrównoważonego rozwoju

Brzeziński B., Podstawy wykładni prawa podatkowego, Gdańsk 2008.

Buława P., K. Szmit, Ekonomiczna analiza prawa, Warszawa 2012.

Dobrowolski G., Kilka uwag na temat nauki prawa środowiska, [w:] A. Barcz, A. Ogonowska (red.), Prawo i polityka ochrony środowiska w doktrynie i praktyce, Szczecin 2016, s. 87-94.

Garlicki L. (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, t. 3, Warszawa 2003.

Giaro T. (red.), Ekonomiczna analiza prawa, Warszawa 2015.

Gutowski M., P. Kardas, Wykładnia i stosowanie prawa w procesie opartym na Konstytucji, Warszawa 2017.

Kalisz A., Wykładnia i stosowanie prawa wspólnotowego, Warszawa 2007.

Leszczyński L., Wykładnia prawa. Odrębności w wybranych gałęziach prawa, Lublin 2006.

Martysz Cz., Z. Tobor (red.), Studia z wykładni prawa, Bydgoszcz–Katowice 2008.

Mik C., Wykładnia prawa Unii Europejskiej, Toruń 2008.

Morawski L., Wstęp do prawoznawstwa, Toruń 2014.

Papuziński A., Świadomość ekologiczna a kultura, [w:] A. Papuziński (red.), Wprowadzenie do filozoficznych problemów ekologii, Bydgoszcz 1999.

Radecki W., Przepisy karne o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku w ujęciu prawnoporównawczym (Polska, Słowacja, Czechy), „Prokuratura i Prawo” 2009, nr 1, s. 5-19.

Radecki W., Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Komentarz, Warszawa 2007.

Rakoczy B., Ciężar dowodu w polskim prawie ochrony środowiska, Warszawa 2009.

Rakoczy B., Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, Warszawa 2008.

Safjan M., L. Bosek (red.), Konstytucja RP, t. 1. Komentarz art. 1-86, Warszawa 2016.

Sobański R., Prawa człowieka a ekologia, [w:] R. Sobański (red.), Prawa człowieka w państwie ekologicznym, Warszawa 1998, s. 301-347.

Stelmasiak J., Interes indywidualny a interes publiczny w ochronie środowiska w obszarze specjalnym o charakterze ekologicznym, Rzeszów 2013.

Zieliński M., Wykładnia prawa. Zasady – reguły – wskazówki, Warszawa 2017.

Pobierz

Opublikowane
21-03-2019


Rakoczy, B. (2019). Wykładnia in dubio pro naturam w prawie polskim. Studia Prawnicze KUL, (2), 87–99. https://doi.org/10.31743/sp.4546

Bartosz Rakoczy 
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.