„Verbum Vitae” jest kwartalnikiem biblijno-teologicznym wydawanym przez Sekcję Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pierwszy i trzeci zeszyt każdego rocznika ma charakter tematyczny. Zeszyty te poświęcone są konkretnemu problemowi teologicznemu, który może traktowany z wielu perspektyw, np. biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, liturgicznej czy socjologicznej. Zeszyty drugi i czwarty kwartalnika mają charakter ogólnoteologiczny. Publikowane są w nim artykuły teologiczne w języku angielskim tematycznie niezwiązane z problemami dyskutowanymi w zeszytach tematycznych kwartalnika, pierwszym i trzecim. Kwartalnik jest otwarty na autorów różnych specjalizacji teologicznych. "Verbum Vitae" jest indeksowane jako Q1 w klasie czasopism teologicznych przez Scimago Journal & Country Rank. Impact Factor kwartalnika w 2020/2021 wyniósł 1,84.





Tematy numerów 2022-2023
2022-03-08
Najbliższe zeszyty tematyczne "Verbum Vitae" poświęcone będą następującym tematom:
40/3 (2022) Duch ludzki i dusza człowieka - co to takiego? (zgłaszanie tekstów do końca maja 2022 r., publikacja 30 września 2022 r.)
40/4 (2022) Varia (publikacja 30 grudnia 2022 r.)
41/1 (2023) Kościół i eklezjologia - wczoraj i dziś (zgłaszanie tekstów do końca listopada 2022 r., publikacja 30 marca 2022 r.)
41/2 (2023) Varia (publikacja 30 czerwca 2023 r.)
41/3 (2023) Teologia negatywna: Od antropomorfizmu do apofatyzmu (zgłaszanie tekstów do końca maja 2023 r., publikacja 30 września 2023) (red. Damian Mrugalski i Marek Gilski)
41/4 (2023) Varia (publikacja 30 grudnia 2023 r.)
W zeszytach tematycznych artykuły publikowane są w języku polskim lub w jednym z języków kongresowych (angielski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański). Zeszyty "Varia" zawierają artykuły teologiczne w języku angielskim. W ich przypadku nie obowiązują terminy nadsyłania tekstów, gdyż artykuły te są recenzowane i publikowane na bieżąco w kolejnych zeszytach "Varia".
Zachęcamy do przesyłania artykułów i recenzji książek, a także propozycji tematów kolejnych numerów. Korespondencję z Redakcją prosimy kierować na adres: verbum.vitae@kul.pl
Verbum Vitae w wersji elektronicznej
2022-03-03
Drodzy Autorzy, Recenzenci, Współpracownicy i Czytelnicy Verbum Vitae,
uprzejmie informujemy, że od 2022 r. czasopismo Verbum Vitae będzie ukazywać się wyłącznie w wersji elektronicznej.
Kolejne numery czasopisma będą dostępne na naszej stronie internetowej:
https://czasopisma.kul.pl/index.php/vv/issue/archive
Dziękujemy za Wasze dotychczasowe zainteresowanie i serdecznie pozdrawiamy
Zespół Redakcyjny Verbum Vitae
Zaproszenie do publikacji / Call for papers
2021-02-11
Temat numeru: "Teologia negatywna: Od antropomorfizmu do apofatyzmu"
Redaktorzy prowadzący: dr Damian Mrugalski OP, dr hab. Marek Gilski
1. Wyjaśnienie tematu
Najstarsze wyobrażenia Boga (bogów) w wielu tradycjach religijnych były związane z różnego rodzaju antropomorfizacjami. Z drugiej strony już najstarsi filozofowie greccy krytykowali antropomorficzne myślenie o bogach. Taką właśnie krytykę znajdujemy w jednym z fragmentów Ksenofanesa (VI w. p.n.e.): „Gdyby woły, konie i lwy miały ręce i mogły nimi malować i tworzyć dzieła tak jak ludzie, to konie malowałyby obrazy bogów podobnych do koni, a woły podobnych do wołów”. Analogiczne napięcie pojawia się również w Biblii, która obfituje w antropomorficzne przedstawienia Boga, a zarazem zawiera wypowiedzi jak chociażby te: „Bóg nie jest jak człowiek” (Lb 23,19), „Żaden człowiek nie może oglądać oblicza Boga i pozostać przy życiu” (Wj 33,20), „Boga nikt nigdy nie widział” (J 1,18), czy w końcu słynna wypowiedź: „Jestem, który jestem” (Wj 3,14), która w filozoficznej interpretacji Biblii, dokonywanej przez wielu Ojców Kościoła nie stanowiła objawienia imienia Bożego, lecz wskazówkę, że jedyną rzeczą, którą intelekt ludzki jest w stanie pojąć o Bogu jest jego istnienie.
Pierwotna krytyka antropomorfizmów dała impuls do późniejszej, pogłębionej refleksji nad sposobami czy też w ogóle nad możliwością poznania Boga przez człowieka. W ten sposób zrodziła się teologia apofatyczna, która zgodnie ze znaczeniem greckiego słowa ἀπόφασις, stara się uzyskać wgląd w Boga (boskość) poprzez negację, a więc wyrażenie tego, czym Bóg nie jest, a nie czym jest. Taką teologię znajdujemy zarówno w doktrynach filozofów greckich jak i w dziełach myślicieli i mistyków żydowskich i chrześcijańskich pierwszych wieków naszej ery. Niektórzy z nich negowali wręcz jakąkolwiek możliwość poznania istoty Boga czy adekwatnego mówienia o Nim. Z czasem jednak teologia negatywna została zapoznana i oddała miejsce teologii katafatycznej, czyli pozytywnej.
Dziś teologia apofatyczna odradza się z wielu powodów. Na początku XX w. nastąpił wzrost zainteresowania teologią prawosławną, której jedną z głównych cech jest właśnie apofatyzm. To apofatyka, według Władimira Łosskiego odróżnia prawosławie od zachodniej tradycji filozoficzno-teologicznej. Z drugiej strony, współczesny sekularyzm i ateizm w powiązaniu z pluralizmem religijnym i kulturowym nie sprzyjają rozwojowi teologii katafatycznej. W opinii wielu współczesnych myślicieli teologia pozytywna wraz z jej „twardymi” tezami uniemożliwia wręcz dialog międzyreligijny. Ponadto, przedstawiciele nurtu zwanego postmodernizmem, odrzucając metafizykę, która przez wieki zamykała całą rzeczywistość (tę boską i tę ludzką) w „sztywne” i „domknięte” pojęcia, starają się mówić o „tym, co pomiędzy”, o „różnicy”, o tym, co zostało pominięte przez tradycję metafizyczną.
Redakcja Verbum Vitae postanowiła wziąć udział w toczącej się dzisiaj debacie wokół teologii negatywnej. Proponujemy bardzo obszerną tematykę, która obejmuje zarówno kwestię antropomorficznych przedstawień Boga w różnych tradycjach religijnych oraz ich krytykę jak i rozwój teologii negatywnej na przestrzeni wieków. Choć Verbum Vitae jest kwartalnikiem biblijno-teologicznym, przyjmujemy także teksty prezentujące badania z obszaru filozofii, religioznawstwa, literaturoznawstwa czy historii sztuki, jeśli oczywiście są powiązane z tematem niniejszego numeru.
2. Terminy i warunki
Artykuły mogą być napisane w języku polskim lub w jednym z języków kongresowych: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański lub włoski.
Szczegółowe wytyczne dla autorów: https://czasopisma.kul.pl/vv/about/submissions
Termin nadsyłania tekstów: do końca maja 2023 r.
Termin publikacji numeru: wrzesień 2023 r.
Teksty należy przesyłać przez stronę czasopisma: https://czasopisma.kul.pl/vv/
Korespondencja z redakcją: verbum.vitae@kul.pl
3. Dlaczego warto publikować w Verbum Vitae?
Verbum Vitae jest obecnie jednym z trzech najwyżej punktowanych czasopism teologicznych w Polsce. W najnowszym wykazie czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki (30.12.2021) naszemu czasopismu przypisano 100 punktów. Ponadto, Verbum Vitae jest obecne w bazach SCOPUS, DOAJ, ATLA i EBSCO. Obecność w trzech ostatnich bazach, w formie pełnotekstowej, sprawia, iż każdy publikowany na łamach naszego czasopisma tekst jest dostępny w formacie PDF w praktycznie każdej bibliotece uniwersyteckiej świata. W ten sposób Verbum Vitae jest niezwykle efektywnym miejscem dla uczestniczenia w międzynarodowej debacie naukowej.
DUN - dofinansowanie czasopisma
2020-10-26
Czasopismo "Verbum Vitae" jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę, na podstawie umowy nr 646/P-DUN/2019. Nazwa zadania: "Umiędzynarodowienie czasopisma Verbum Vitae".
- Arianta
- Atla Religion Database® (ATLA RDB®)
- AtlaSerials® (Atlas®)
- AtlaSerials PLUS® (Atlas PLUS®)
- Baza Artykułów Biblistyki Polskiej (BABP)
- Baza czasopism humanistycznych BazHum
- Bibliographic Information Base in Patristics (BIBP)
- Biblioteka Cyfrowa KUL
- Biblioteka Nauki
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL)
- The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH)
- CiteFactor (Impact Factor 2020-2021: 1,84)
- Dimensions
- The Directory of Open Access Journals (DOAJ)
- EBSCO Essentials
- European Reference Index for the Humanities (ERIH PLUS)
- Index Copernicus Journals Master List
- INFONA
- Information Matrix for the Analysis of Journals (MIAR)
- Most Wiedzy
- POL-Index
- Polska Bibliografia Naukowa (PBN)
- Repozytorium Instytucjonalne KUL (ReKUL)
- Scilit
- Scimago Journal and Country Rank (SJR)
- SCOPUS