Asystent rodziny – podsumowanie pierwszego półrocza obowiązywania Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Sylwia Lisowska
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , PolskaAbstrakt
Asystent rodziny – podsumowanie pierwszego półrocza obowiązywania Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej Celem artykułu jest podsumowanie funkcjonowania instytucji asystenta rodziny w pierwszym okresie obowiązywania Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dane, na których oparto badania, wynikają ze sporządzonych przez gminy sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej i obejmują okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 roku. Autorka dokonuje analizy wskazanych danych na poziomie krajowym oraz wojewódzkim. W niniejszym opracowaniu podjęta została również próba wstępnej oceny skuteczności formy wsparcia rodziny, jaką jest jej praca z asystentem rodziny.
Słowa kluczowe:
asystent rodziny, rodzina , wsparcie, sprawozdania, gminaBibliografia
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późniejszymi zmianami.
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, Dz. U. z 2011, Nr 149, poz. 887 z późniejszymi zmianami.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2012, Nr 0, poz. 579.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2012 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, Dz. U. z 2012, Nr 0, poz. 240.
Uzasadnienie projektu z dnia 9 września 2010 r. ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, http://www.mpips.gov.pl (stan na 7 lipca 2013).
Uzasadnienie projektu z dnia 14 grudnia 2011 r. ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw, http://www.sejm.gov.pl (stan na 7 lipca 2013).
Sprawozdania rzeczowo-finansowe gmin udostępnione przez Departament Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w formie danych zbiorczych za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r., udostępnione przez Departament Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (dostępne w prywatnym archiwum w formie elektronicznej).
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.