Czasopismo „Studia i Analizy Nauk o Polityce” przyjmuje do publikacji wyłącznie teksty oryginalne, które nie były wcześniej opublikowane i nie są rozpatrywane pod kątem publikacji, niezależnie od wersji językowej lub formy upowszechnienia.
Przesłany artykuł powinien zawierać następujące elementy:
- tytuł artykułu po polsku;
- tytuł artykułu po angielsku;
- streszczenie artykułu po polsku (min. 200, maks. 250 słów);
- streszczenie artykułu po angielsku (min. 200, maks. 250 słów);
- słowa kluczowe w języku polskim (najmniej trzy);
- słowa kluczowe w języku angielskim (najmniej trzy);
- jednolitą numerację poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów (1, 1.1, 1.2, itd.);
- bibliografię ułożoną alfabetycznie, osobno dla pozycji zapisanych transliteracją (w przypadku tekstów pochodzących z języków posługujących się innym alfabetem).
Przyjmowana objętość artykułu: 20 000–40 000 znaków (wraz ze spacjami).
Prosimy o dołączenie w dodatkowym pliku Noty o Autorze, która powinna zawierać:
- imię i nazwisko, stopień/tytuł naukowy;
- afiliację;
- adres e-mail;
- numer ORCID.
Ze względu na stosowaną przez Redakcję zasadę double-blind review process (podwójnie ślepej recenzji) artykuły zgłaszane do publikacji w czasopiśmie „Studia i Analizy Nauk o Polityce” powinny być przygotowane w sposób anonimowy, niesugerujący recenzentom autorstwa.
Teksty podlegają weryfikacji w programie antyplagiatowym iThenticate.
Teksty w „Studiach i Analizach Nauk o Polityce” mogą zostać opublikowane w działach: Studia i artykuły, Varia, Recenzje, Sprawozdania.
Za publikację tekstów w „Studiach i Analizach Nauk o Polityce” nie jest przewidziane wynagrodzenie dla Autora. Redakcja nie pobiera od Autorów opłat za publikację tekstu na łamach czasopisma.
Decyzja w przedmiocie publikacji tekstu naukowego podejmowana jest przez Zespół Redakcyjny przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
- oryginalność;
- nowatorskość tematu badań;
- jakość naukowa;
- zgodność tematyki z profilem „Studiów i Analiz Nauk o Polityce”;
- treść recenzji lub opinia redaktora tematycznego lub językowego.
Redakcja nie rekomenduje Autorom wykorzystywania narzędzi GAI do pisania tekstów. Jeśli jednak z ważnych i uzasadnionych powodów były one wykorzystywane do generowania fragmentów tekstu, tworzenia obrazów/grafik czy gromadzenia i analizy danych, powinno się to zawsze odbywać pod nadzorem i kontrolą Autorów. Autorzy powinni dokładnie sprawdzić treści wygenerowane przy pomocy takich narzędzi i ponosić za nie pełną odpowiedzialność.
Przy zgłaszaniu tekstu Autorzy zobowiązani są do ujawniania i opisania zakresu wykorzystania przez nich narzędzi GAI – należy szczegółowo opisać jakie narzędzia, w jaki dokładnie sposób i w jakim zakresie zostały użyte oraz jaki miało to wpływ na daną pracę.
Preferowany jest następujący wzór oświadczenia:
Podczas przygotowania pracy [TYTUŁ] autor/autorzy użył/użyli [NAZWA NARZĘDZIA] w celu [POWÓD]. [DOKŁADNY OPIS UŻYCIA]. Następnie autor/autorzy dokonał/dokonali dokładnej, krytycznej weryfikacji tekstu, zwłaszcza pod kątem możliwości wygenerowania nieprawdziwych, niekompletnych czy stronniczych informacji, wystąpienia plagiatu lub braku/nieprawidłowego przypisania autorstwa, i zredagował/zredagowali go odpowiednio. Autor/Wszyscy autorzy akceptuje/akceptują w pełni przesłany tekst manuskryptu, zapewnia/zapewniają o braku naruszeń etyki publikacyjnej i ponosi/ponoszą pełną odpowiedzialność za treść publikacji.
Oświadczenie należy wpisać w polu „wiadomość dla redaktora” w trakcie zgłaszanie tekstu poprzez platformę CzasKUL.
Wykorzystanie AI wyłącznie w celu ulepszenia czytelności i jakości tekstu, tzn. w ramach narzędzi do sprawdzania gramatyki i pisowni, nie będzie wymagało ujawnienia. Redakcja zastrzega sobie prawo do weryfikowania oświadczeń autorów z wykorzystaniem detektorów AI.
WYTYCZNE EDYTORSKIE
Tekst główny:
- Formatowanie należy ograniczyć do minimum – wystarczy wyróżnić tytuły, podtytuły oraz akapity.
- Wszystkie cytaty należy pisać w cudzysłowie czcionką prostą – nie kursywą.
- Cytaty wewnątrz cytatów należy zaznaczyć cudzysłowem podwójnym « ».
- Wszystkie tytuły publikacji w tekście głównym należy pisać kursywą bez cudzysłowów.
- Nie należy stosować spacji dla uzyskania efektu rozstrzelonego druku dla wyróżnień w tekście.
- Określenia czasu należy pisać w skrótach, stulecia cyfrą rzymską (XIX w.). Nazwy miesięcy powinny znajdować się w pełnym brzmieniu ( 11 listopada 1918 r.).
- W tekście należy używać półpauz (myślników) „–” między cyframi (liczbami) w oznaczeniu stron (s. 2–5) lub dat (2005–2010).
- Przy pierwszym przywołaniu osoby należy podać pełne imię i nazwisko, przy kolejnych inicjał imienia i nazwisko.
- Każda tabela i/lub rycina powinny być opatrzone zwięzłym tytułem oraz źródłem.
Przypisy:
- Przy cytowaniu tekstu w tzw. odsyłaczu bibliograficznym należy podać w nawiasie nazwisko autora i rok publikacji, a w przypadku cytowania bezpośredniego numer strony.
- W przypadku odwołania się do dwóch lub więcej prac w tym samym nawiasie należy uporządkować je alfabetycznie, czyli zachować kolejność, w jakiej występują w Bibliografii. Odsyłacze do kolejnych prac oddziela się średnikiem. Dwie lub więcej prac tego samego autora należy uporządkować rosnąco według roku publikacji (np. Nowak, 1997, 2005, 2013, 2022).
- Przypisy dolne służą do uzupełnienia podstawowych informacji zawartych w tekście głównym. Należy ograniczyć do bezwzględnego minimum ich stosowanie w publikacji.
- W zapisach bibliograficznych należy stosować alfabet łaciński, a w przypadku tekstów pochodzących z języków posługujących się innym alfabetem (np. cyrylicą) używać transliteracji.
- W Bibliografii należy stosować zapis bibliograficzny przy użyciu tzw. metody przecinkowej.
- Pozycje bibliograficzne należy uporządkować alfabetycznie. W przypadku kilku prac tego samego autora tytuły należy ułożyć chronologicznie. Jeśli kilka prac tego samego autora zostało wydanych w tym samym roku, należy dopisać litery a, b, c itd. po roku publikacji (bez spacji między rokiem a literą), przy czym pozycje bibliograficzne należy uporządkować alfabetycznie według tytułu.
- Przykłady przypisów według źródeł zamieszczono w tabeli.